SON DAKİKA

BOZOK, SİHA İLE BİRLEŞTİ: HEDEFİ TAM İSABET VURDU

TÜBİTAK Sage’nin geliştirdiği milli akılı mühimmat BOZOK, BAYRAKTAR TB2 SİHA ile bugün gerçekleştirilen atış denemesinde hedefi tam isabet vurdu.

Bu haber 02 Kasım 2018 - 12:34 'de eklendi. Son Güncelleme2 Kasım 2018 - 12:41
Abone ol

TÜBİTAK SAGE’nin öz kaynaklarıyla geliştirilen Bozok mühimmatının testleri yoğun şekilde sürdürülüyor.

Bozok için temmuz ayında Baykar tarafından üretilen Bayraktar TB2 SİHA ile yapılan uçuş testlerinin ardından ilk kez atış testi gerçekleştirildi. Saros Körfezi’nde yapılan Bozok atışında hedef başarıyla vuruldu.

Geçen sürede Bozok’un farklı kabiliyetlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalara devam edildi.

HEDEFİ TAM İSABET VURDU

Çalışmalarda gelinen noktada Saros Körfezi’de yapılan yeni test atışlarıyla değerlendirildi. Bozok bu kez lazer güdümlü olarak bırakıldı ve hedefini başarıyla imha etti.

Bayraktar TB2 SİHA’dan atılan Bozok, hedefi yüksek hassasiyetle vurdu.

GELECEK YIL KULLANILABİLECEK

Bozok, gelecek yıl operasyonel olarak kullanılabilecek.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, TÜBİTAK SAGE Yerleşkesi’nde düzenlenen Milli Teknoloji Geliştirme Altyapıları Açılış Töreni’nde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen Bozok hakkında detaylı bilgi aldığı öğrenildi.

İHA’LAR İÇİN ÖZGÜN TASARIM

İHA’lar için tamamen özgün geometri ve operasyonel isterler göz önünde bulundurularak optimize edilen Bozok, Türk savunma sanayisinin imzasını taşıyan tüm İHA’larla görev yapabilecek.

TÜBİTAK SAGE’nin yeni ürünü, İHA’lara taarruz yeteneği kazandırarak, asimetrik savaş ortamında dost unsurları tehlikeye atmadan etkili savunma sağlıyor. Hafif ve minyatür tasarımıyla sınırlı taşıma kapasitesine sahip hava araçlarına operasyon açısından esneklik sunuyor.

Özgün tasarımlı Bozok, gürbüz harekat kabiliyetleri sayesinde rakiplerinin önüne geçiyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bozok son safhaya kadar ataletsel güdümle hedefe yöneliyor ve son safhada yarı aktif lazer arayıcı başlığıyla hassas güdüm yapabiliyor. Son safhanın bitiminde, yükseklik ölçer duyargaları ve hedef etkinliği sayesinde geniş ölçekli personel etkinliğiyle hedefleri etkisiz hale getiriyor.

Bozok’un harp başlığı da sahadaki uygulamalar ve geri dönüşler doğrultusunda antipersonel hedef tiplerine göre optimize edildi.

Ağırlığı 16 kilogram olan Bozok, 9 kilometre menzile sahip bulunuyor.

MÜHİMMATLARI ÇEŞİTLENİYOR

SİHA’ların yerli mühimmat çeşitliliğini artıracak Bozok, Türk savunma sanayisi tarafından bu alanda geliştirilen üçüncü ürün olacak.

Bayraktar TB2’ler 2016 yılından bu yana ROKETSAN tarafından geliştirilen MAM-L mühimmatıyla görev yapıyor. SİHA’lar bugüne kadar kullandıkları yüzlerce MAM-L ile hedeflerini etkisiz hale getirdi. SİHA’lar ayrıca bu yıl MAM-C mühimmatlarını kullanmaya başladı.
BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!