SON DAKİKA

BOTAŞ’ın Eski Genel Müdürü: “Tuz Gölü Deposunda Sekiz Günlük Doğalgaz Var”

İran’ın Türkiye’ye doğalgaz akışını kesmesinin ardından kışın ortasında enerji krizi yaşanıyor. BOTAŞ’ın eski Genel Müdürü Gökhan Yardım, “Tuz Gölü deposunda sekiz günlük doğalgaz var” dedi.

Bu haber 26 Ocak 2022 - 14:47 'de eklendi.
Abone ol

İran’ın doğalgaz vanasını kapatmasıyla birlikte Türkiye’de büyük bir enerji krizi yaşanıyor. Sanayide 3 günlük elektrik kesintisi yaşanırken, doğalgaz depolarının boş olduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Eski BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım, mevcut doğalgaz sorununun arz-talep dengesizliğinden kaynaklanmakla birlikte, önceden yapılması gereken hazırlıkların tamamlanamamış olmasından kaynaklı olduğunu söyledi.  Gökhan Yardım, doğalgaz talebinin karşılanmasında uzun vadeli çözüm olarak Azerbaycan’da yeni sahalarda gaz üretilmesi konusunda inisiyatif, Kuzey Irak dahil yeni kaynaklar ve piyasa serbestleşmesi gerektiğini söyledi.

Yardım, kısa vadeli sorunun kamuoyunun bildiği İran gaz tedarikinin kesilmesi ve aşırı talep artışından kaynaklı olduğunu, bu şartlar ortadan kalkmadan da mevcut dengesizliğin giderilemeyeceğini vurguladı. Yardım, Tuz Gölü depolama ve Silivri depolama yatırımlarında ihale iptalleri, bazı şirketlerin inşaatı başaramaması gibi sorunlar ile Saros LNG’nin tamamlanamamış olmasının da mevcut arz sorununda rolleri olduğunu anlattı.

“DEPODA 8 GÜNLÜK GAZ VAR”

“İstanbul gaz talebinde çok önemli. Böyle havalarda anafor gibi çeker gazı” diyen Gökhan Yardım, gaz tedarik sorununu çözmek için yapılan Tuz Gölü depolaması ve Silivri depolamasında mevcut talebi karşılayacak yapı oluşmadığını kaydetti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Dünya gazetesinden Maruf Buzcugil ve Mehmet Kaya’nın sorularını yanıtlayan Yardım, Tuz Gölü depolamasının devam eden yatırım tamamlanamadığı için 650 milyon metreküplük bir hacimde olduğunu, 12 Ocak’a kadar bu depoya 535 milyon metreküp stok yapıldığını kaydetti. O tarihten sonra gaz çekişinin başladığını ve son verilere göre Tuz Gölü depolamasında 213 milyon metreküp gaz kaldığını anlatarak, söz konusu depodan günlük 28 milyon metreküp gaz verişinin sağlandığı hesaplandığında 8 günlük gazın bulunduğunu ifade etti.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!