SON DAKİKA

Borsa İstanbul Başkanı’nın Dördüncü Maaşı Ortaya Çıktı

Prof. Dr. Erişah Arıcan’ın Varlık Fonu, Borsa İstanbul ve Marmara Üniversitesi’ndeki görevlerinin ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yetkilendirdiği tek derecelendirme kuruluşunun da yönetim kurulu başkanı olduğu ortaya çıktı.

Bu haber 23 Mart 2021 - 0:10 'de eklendi.
Abone ol

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı, Varlık Fonu Başkanvekili, ve Marmara Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev yapan Prof. Dr. Erişah Arıcan’ın BDDK’nın yetkilendirdiği tek derecelendirme kuruluşu olan JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev aldığı öğrenildi.

Odatv’nin aktardığı habere göre, BDDK tarafından 10 Eylül 2020’de verilen karar gereği riski 500 milyon üstü olan firmalar 30 Haziran 2021’e kadar kurum tarafından yetkilendirilmiş derecelendirme kuruluşu tarafından derece notu alması gerekiyor.

Şu anda kurulun yetkilendirdiği tek firma olan JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı ise Erişah Arıcan.

HEM BERAT ALBAYRAK’IN HEM DE ŞAHAP KAVCIOĞLU’NUN TEZ DANIŞMANIYDI

Arıcan’ın 2021 yılının Ocak ayı sonunda JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş.’nin yönetim kurula başkan olarak seçildiği öğrenildi. Arıcan, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın tez danışmanı olarak da tanınıyor. Kimi iddialara göre; Erişah Arıcan Albayrak’ın tezini yazan kişi.

Öte yandan Erişah Arıcan’ın, Naci Ağbal’ın yerine atanan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun da tez danışmanı olduğu ortaya çıkmıştı. Varlı Fonu Yönetim Kurulu üyesi de olan Arıcan, Berat Albayrak’ın istifası sonrası ondan boşalan Yönetim Kurulu Başkanvekilliği görevine getirilmişti.

Borsa İstanbul’un da Yönetim Kurulu Başkanı olan Arıcan, Marmara Üniversitesi’nde Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü, Bankacılık Anabilim Dalı Başkanlığı ve Yönetim Kuruluğu üyeliği görevini yürütüyor.

Arıcan’a sadece Borsa İstanbul’daki görevinden aylık 24 bin lira ‘huzur hakkı’ bağlandığı biliniyor. Bunun yanında Borsa İstanbul’da yönetim kurulu üyelerine gelir vergilerinin karşılanması gibi birçok hak da sağlanmış durumda.

PROF. DR. ERİŞAH ARICAN KİMDİR?

Erişah Arıcan’ın Borsa İstanbul’da yer alan özgeçmişi şu şekilde:

“Prof. Dr. Erişah Arıcan, akademik kariyerine 1988 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İktisat-Maliye Kürsüsünde araştırma görevlisi olarak başlamıştır.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

1990 yılında M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’ne geçen Arıcan, 1991 yılında “Merkez Bankası ve Parasal Büyüklüklerin Denetimi” konulu doktora tezi ile doktor unvanını almıştır.

Prof. Dr. Arıcan, 1999 yılında İktisat Politikası Bilim Dalında Doçent, 2005 yılında M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Bankacılık Bölümünde Profesör unvanını almıştır.

1998-2006 yılları arasında M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Arıcan, 2006-2015 yılları arasında ise M. Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Müdürlüğü görevini yapmıştır.

2015 Ağustos ayında M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürlüğü görevine atanmış ve halen bu görevi sürdürmektedir. Prof. Dr. Arıcan, 2002 yılından günümüze M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu, Bankacılık Bölüm Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeliğiyle beraber 2015 Eylül ayından itibaren M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim Dalı Başkanlığı ve Yönetim Kuruluğu üyeliği görevini sürdürmektedir.

Prof. Dr. Arıcan’ın, Türkiye Ekonomisi, Ekonomik Sistemler, Para- Banka, Merkez Bankacılığı ve Uygulamaları, Finansal Piyasalar ve Kurumlar üzerine bir çok akademik çalışmaları ve kitapları bulunmaktadır.

1 Nisan 2016 tarihinde Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Prof. Dr. Erişah Arıcan, 12 Eylül 2018 tarihinde de Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmıştır. 27 Eylül 2018 tarihinden bu yana Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!