SON DAKİKA

BORIS JOHNSON GÖREVDEN ALINABİLİR

Milletvekili Hosie, muhalefet partilerinin Johnson için güvensizlik oylaması yapmayı düşündüğünü belirtti.

Bu haber 28 Eylül 2019 - 18:44 'de eklendi.
Abone ol

Kıdemli İskoçya Ulusal Partisi Milletvekili Stewart Hosie, önümüzdeki hafta Avam Kamarası’nda Britanya Başbakanı Boris Johnson’a karşı bir güvensizlik oylaması yapılabileceğini ifade etti. Güvensizlik oylamasının yapılması ve başarılı olması durumunda Johnson başbakanlık görevinden alınabilir.

Westminster’da muhalefet partilerinin liderleri arasında yapılan görüşmeden sonra BBC Radio 4’ün ‘Today’ programına konuk olan Hosie, “Anlaşmasız Brexit’i engellemenin tek seçeneği bu gibi görünüyor” diye konuştu.

Güvensizlik oylaması hakkında konuşan vekil, “Bunu yapmak zorundayız çünkü başbakanın yasalara  ve parlamentonun aldığı süreyi uzatma kararına dair hiç güven yok” dedi ve ekledi; “Süreyi uzatmak konusunda kararlıysak tek seçeneğimiz bu”.

Bir dönem İskoçya Ulusal Partisi’nin başkan yardımcılığını da yapan Hosie, Muhafazakar Parti’deki ‘isyancıların’ da anlaşmasız Brexit’i engellemek için muhalefet partilerine destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Johnson’ın yerine göreve geldiği eski başbakan Theresa May’e karşı da kısa süre önce güvensizlik oylaması yapılmıştı ancak parlamento güven oyu vermişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!