Bolu Belediye Başkanı Özcan: ”Yabancı Uyruklulara Nikah Ücreti 100 Bin Lira Olacak”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Yabancı uyruklulara nikâh ücreti 100 bin TL olacak. Yabancı uyruklular Bolu’da evlenmesin, Bolu’ya yerleşmesin, Bolu’da çoluk çocuk sahibi olmasın diye bu düzenlemeyi yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

Bolu Belediye Başkanı Özcan: ”Yabancı Uyruklulara Nikah Ücreti 100 Bin Lira Olacak”
Yayınlama: 11.11.2021
3
A+
A-

Bolu’daki sığınmacı sorununu çözmek için çeşitli tedbirler getiren Belediye Başkanı Tanju Özcan’dan yeni bir açıklama geldi. Özcan, yabancıların evlenerek kente yerleşip çocuk yapmalarının önüne geçilmesi için bin TL olan nikah ücretinin 100 bin TL yapacaklarını açıkladı.

“YABANCILARDAN 100 BİN TL RESMİ NİKÂH ÜCRETİ ALINACAK” 

Özcan, “Taraflardan birisinin veya ikisinin de yabancı uyruklu olması halinde nikâh ücreti 100 bin TL olacak. Yabancı uyruklular Bolu’da evlenmesin, Bolu’ya yerleşmesin, Bolu’da çoluk çocuk sahibi olmasın diye bu düzenlemeyi yapıyoruz” dedi. Ayrıca Özcan, zinanın yeniden Türk Ceza Kanunu’na girmesi gerektiğini dile getirdi.

Özcan’ın açıklamaları şöyle:

“Evlenecek olan taraflardan ikisinin de ilk nikâhı ise nikâhları ucuz olacak. Taraflardan birinin ikinci nikâhı olması halinde nikâh ücreti 5 bin TL alacağız. Taraflardan birinin üçüncü nikâhı olması halinde da nikâh ücreti olarak 50 bin TL alacağız.

Taraflardan birisinin veya ikisinin de yabancı uyruklu olması halinde nikâh ücreti 100 bin TL olacak. Saydığım maddeler aileyi korumak, boşanmayı özendirmemek içindir. Anayasa’nın 74. ve 76. maddelerine göre, aile bütünlüğünü korumak için bunu yapıyoruz.

Peki, tarafların birinin ya da ikisinin yabancı uyruklu olması halinde alacağımız 100 bin lira nikâh ücretiyle neyi kastediyoruz? Burada iki şeyi kastediyoruz. Birincisi; hanımı ölen bizim amca gidiyor yabancı bir kadını getiriyor.

Çoğunda da dolandırılıyor. Çoluğu çocuğu huzursuz. Miras hukuku konusunda sıkıntılar yaşanıyor. İkincisi ise yabancı uyruklular Bolu’da evlenmesin, Bolu’ya yerleşmesin, Bolu’da çoluk çocuk sahibi olmasın diye bu düzenlemeyi yapıyoruz.

“ZİNAYI SUÇ OLARAK YENİDEN TCK’YA KOYSUNLAR”

Bazıları bize ‘Sizin bu yapacağınız imam nikâhını yaygınlaştırır mı?’ diye sordu. Böyle düşünenlerin ve hükümetin böyle bir kaygısı varsa, zinayı suç olmaktan AK Parti Hükümeti çıkardı. Zinanın suç olmaktan çıkarılmasının ardından Türkiye’deki boşanma oranları hızla arttı. Bu yüzden zina suç Türk Ceza Kanunu’na konulmalıdır.

Bu kararımızı Bolu Belediyesi Meclisi’ne sunacağız. Oybirliğiyle kabul edileceğini düşünüyoruz. Bu önergeyi muhalefet meclis üyelerinden kabul etmeyenlere de şu soruyu sorarım.

Kardeşim ikinci evlilik peşinde misin? Üçüncü evlilik peşinde misin? Buna hayır oyu veren meclis üyeleri gerekçesini önce eşine sonra da topluma anlatacak. Bundan sonra nikâh ücreti çok pahalı diye gayrimeşru bir şekilde birlikte yaşamalar artacağı endişesi taşıyorsa birileri, zinayı tekrar Türk Ceza Kanunu’na suç olarak koyacak.

Muhafazakâr bir iktidarsan zinayı yeniden suç olarak kanuna koymalısın. Hiçbir iktidarın aklından zinayı suç olmaktan çıkarmayı TCK’dan çıkarmak gelmemiş, en muhafazakâr olan iktidar ikinci yılında bunu suç olmaktan çıkarmış.”

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı