SON DAKİKA

Bodrum Belediye Başkanı Aras İsyan Etti: ‘Bu Kadar İnsana Su, Yol, Hastane Yetmez’

Tam kapanma öncesi büyükşehirlerden Bodrum’a kaçanlar kaos yarattı. Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Hazırlığımız yok, bir anda kaosla karşılaştık. Bu kadar araca yollarımız yetersiz kalıyor. Suyu idareli kullanmazsak bitebilir, sağlık hizmetimiz kendimize ancak yetiyor” diye isyan etti.

Bu haber 30 Nisan 2021 - 15:12 'de eklendi.
Abone ol

17 günlük tam kapanmayı tatil beldesinde geçirmek isteyenler Bodrum’a akın etti. Çarşamba günü ve dün, kent merkezi giriş ve çıkışlarında trafik durma noktasına geldi, uzun araç kuyrukları oluştu. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise ilçenin bu kadar kalabalığa hazır olmadığını söyledi.

 Başkan Aras endişelerini şöyle sıraladı:

* Normalde bu nüfus Bodrum için 2025 yılında tahmin ediliyordu ama salgın 4 sene geri çekti. Hazırlıkları yapamadan birdenbire kaosla karşılaştık. Şu anda Bodrum’da bir kaos olduğunu hepimiz kabul ediyoruz. En büyük korkumuz gelenlerin bize bulaşı taşıması ve vakaları arttırması. Bodrum’daki sağlık hizmetimiz sadece kendi nüfusumuza göre dizayn edilmiştir. 30 civarında yoğun bakım yatağımız, 300 civarında da hastane yatağımız var. Eğer bu sayı artarsa, bulaş çoğalırsa buradaki sağlık sistemi yetmeyecektir. Herkesin çok dikkatli olması lazım, sokağa çıkmaması lazım. Herkesin evinde kendi güvenliğini alarak dışarı çıkmaması lazım. ‘Markete gideyim, yeni geldim’ diye düşünürse biz bu salgını tutamayız. Bu kaosu yaşamaya devam ederiz. Bir isteği olan olursa belediyeye ulaşsın biz gereken servisi yaparız.

SOKAKLAR DAR, SUYUMUZ AZ

* Nüfusumuzun 500 bin civarında olduğunu tahmin ediyorduk. Şu an son 3 günde çok giriş olduğu söyleniyor ama bu trafiği biz zaten yaşıyoruz. Her yerde alt yapı çalışmaları yapıyoruz. Bodrum’da bir şantiye görünümü var. Bu kalabalık çok daha fazla talepte bulunacak. Su ile ilgili sadece sıkıntı hacminin yetmemesi değil borulardaki patlaklarla ilgili ciddi bir sıkıntı var. Son günlerde bakım işleri yoluna girdi. Çok büyük bir patlakla karşılaşmadık. Eğer bu patlaklar olmazsa su iyi kötü şu andaki nüfusa yetecektir. Suyu idareli kullanmazsak, tasarruflu kullanmazsak ve patlaklarla heba edersek zaten yetmeyecek. Mumcular Barajı iyi bir noktada değil. Bodrum’da dar sokaklar var, geniş yollar yok. Artık vatandaşlarımız bu kalabalıkta bir yerden bir yere giderken belli bir süre geçireceklerini farkında olarak yola çıksınlar. Madem Bodrum’da yaşamak istiyorsunuz, gecikmeyi de tolere etmeniz lazım. Bodrum’da yolları genişletemeyiz. Trafik analizleri yapıyoruz, düzenlemeler yapılacak ama buna rağmen Bodrum bu kalabalığı kaldırmaz. Yeni yol açarsak daha fazla araç gelir.

3 GÜNDE 24 BİN ARAÇ GİRDİ

Bodrum’da trafik durma noktasına geldi. İstanbul, Ankara ve İzmir plakalı araçlar fazlaydı. İlçe girişinde başlayan trafik, Turgutreis, Yalıkavak, Göltürkbükü yönünde sürdü. Ara sokaklarda bile ulaşım durdu. Başkan Aras, ilçeye son 3 günde, günde en az 8’er bin aracın giriş yaptığını söyledi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın “Sağlık hizmetimiz sadece kendi nüfusumuza göre dizayn edilmiştir. 30 civarında yoğun bakım yatağımız, 300 civarında da hastane yatağımız var. Eğer bu sayı artarsa, bulaş çoğalırsa buradaki sağlık sistemi yetmeyecektir. Herkesin çok dikkatli olması lazım, sokağa çıkmaması lazım” sözlerinin ardından gözler, turistik ilçedeki yoğun bakım doluluk oranına çevrildi. Yetkililerden alınan bilgiye göre, Bodrum Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesindeki 30 yatağın yüzde 65’inin, servisteki 300 yatağın da yüzde 60’ının şu an itibarıyla dolu olduğu öğrenildi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!