SON DAKİKA

BM Raporu: Kuzey Kore Füzeler İçin Siber Hırsızlık Yapıyor

Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının, 2020’nin büyük bir bölümünde nükleer silahların finansmanı için sanal ortamda finans kuruluşlarını hedef alan siber saldırılarla 300 milyon dolardan fazla para çaldığı iddia edildi.

Bu haber 10 Şubat 2021 - 0:35 'de eklendi.
Abone ol

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nden adının açıklanmasını istemeyen bir diplomatın bazı kısımlarını paylaştığı gizli raporda, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un yönetimi, zor durumdaki ekonomisini ayakta tutmak ve silahları finanse etmek amacıyla “finans kurumlarına ve sanal döviz bürolarına karşı operasyonlar” yürütmekle suçlandı.

CNN’in haberine göre, raporda, BM üyesi bir ülke, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının 2019 ile Kasım 2020 arasında 316,4 milyon dolar değerinde sanal varlıklar çaldığını iddia etti.

Öte yandan raporda, Kuzey Kore’nin “bölünebilir malzeme ürettiği, nükleer tesisler kurmayı sürdürdüğü ve balistik füze altyapısını güçlendirdiği” öne sürülerek, “denizaşırı ülkelerden bu projeler için malzeme ve teknoloji aramaya” devam ettiği ileri sürüldü.

YENİ FÜZELER ASGERİ GEÇİT TORENİNDE SERGİLENMİŞTİ

Kuzey Kore’de 15 Ocak’ta denizaltıdan fırlatılabilme özelliğine sahip yeni füzelerin sergilendiği askeri geçit töreni düzenlenmişti.Kore Merkezi Haber Ajansının (KCNA) haberine göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’da katıldığı, Kim Il-sung Meydanı’ndaki törende sergilenen yeni balistik füzeler, “dünyanın en güçlü silahı” olarak nitelendirilmişti.

Binlerce askerin ve sivilin bir araya geldiği törende, Güney Kore ve Japonya’daki hedefleri vurabilecek kapasitede, mobil kara araçlarıyla fırlatılan katı yakıtlı silahlar gösterilmişti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Uzmanlar, füzelerin ve ağır silahların sergilendiği töreni, ABD’de 20 Ocak’ta göreve gelen Joe Biden yönetimine karşı gövde gösterisi olarak yorumlamıştı.

Kuzey Kore lideri, Kore İşçi Partisi 8. Kongresi’nde, geliştirilmekte olan yüksek teknolojili silah sistemlerinin listesini açıklayarak, nükleer silah deposunu güçlendirme tehdidinde bulunmuştu

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!