SON DAKİKA

BİLİM İNSANLARINDAN HEYECANLANDIRAN KEŞİF: AY’IN KAYIP İKİZ KARDEŞİ BULUNDU

Yapılan bir araştırmaya göre, Dünya’nın uydusu Ay’ın ikizi Mars’ın arkasında saklanırken bulundu. Yapılan araştırmalar söz konusu astreodin Ay’a çarpıcı şekilde benzediğini ortaya koydu.

Bu haber 04 Kasım 2020 - 18:56 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, bilim insanları Ay’ın ikizini buldu. Ay’ın uzun süredir kayıp olan ikizi, Mars’ın arkasında bulundu.

Çalışmanın başyazarı Dr. Apostolos Christou, bunun yaklaşık 4 milyar yıl önce Güneş Sistemi’nin oluştuğu sırada meydana gelen bir çarpışmayla yerinden edilen bir Ay parçası olduğuna inanıyor:

“İncelememize Ay spektrumlarını dahil edene kadar tatmin edici hiçbir eşleşme görmedik. Kayanın Ay yüzeyinin bazı kısımlarıyla benzerliği çarpıcıydı.”

Kökeniyle ilgili gizemi yıllardır koruyan asteroit, Mars’ın “Truvalıları” diye bilinen bir grubun parçası. Bu grup, Mars’ın etrafında hiç dolaşmıyor ve gezegenin hareketini takip ederek her zaman arkasında gizleniyor.

Gezegenlerle ilgili bilimsel makalelere yer veren Icarus dergisinde yayımlanan araştırmada konuyla ilgili şu açıklamalar yer aldı:

Atatürk'ün Katilleri

Göktaşı, en geniş Ay havzasından büyük oranda küçük. O yüzden nesnenin Ay’dan geldiği senaryosu makul.

Bilim insanları Ay’dan kopan başka bir kalıntıya henüz rastlamadı. Ancak araştırmacılar, henüz keşfedilmemiş başka “Ay ikizleri” olabileceğine inanıyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!