Bilim İnsanları Şili’de Uçan Ejderha’ya İlişkin İspatlar Buldu

Acta Palaentologica Polonica mecmuasında yayınlanan bir habere nazaran son yapılan araştırmalarda bilim insanları, 160 milyon yıl evvel Kuzey Yarımküre etrafında yaşadığı bilinen erken bir pterozor kümesi olan “uçan ejderha”nın Şili’de bulunduğuna dair ispatlara ulaştı.

Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci
14 Eylül 20210:45 5 gün önce

Dinozor tipine ilişkin fosil, Güney Amerika’da bulunan Atacama çölünde keşfedildi. Bu keşif; kanatları, uzunlamasına bir kuyruğu ve epey sivri dişleri olan bu Juna Bölümü sürüngenine dair Güney Yarımküre’de bulunan birinci ispat.

Güney Yarımküre’de bu çeşide dair bulunan birinci örnekler:

Şili’de bulunan uçan ejderha fosili birinci olarak 2009 yılında Ataca Çölü Ulusal Tarih ve Kültür Müzesi müdürü Osvaldo Rojas tarafından Cerritos Bayos kasabasında keşfedildi. Daha sonra araştırmacılar, Jura Devri’ne ilişkin uçan sürüngene ilişkin bilinmeyen tıbbın kalıntılarına ulaştı.

 Bulunan kalıntılar üzerinde çalışmalar yapan Şili Üniversitesi’nin elde ettiği datalara nazaran bu fosilin Rhamphorhybchinae alt familyasının bir üyesi olduğu düşünülüyor. Bu da keşfedilen bu fosillerin, Güney Yarımkürede Rhamphorhynchinae alt familyasına dair keşfedilen birinci örnekler olduğu manasına geliyor.

 Kalıntılar üzerine yapılan araştırmanın başındaki isim olan Jonathan Alarcon, bu kümeye ilişkin keşiflerin genelde Avrupa’dan çıktığının ve Şili’de bulunan iskelet kesimlerinin bu kümeye mensup hayvanların dünya genelindeki dağılımının şimdiye kadar bilinenden çok daha geniş çaplı olduğu manasına gelebileceğinin altını çiziyor.

“Bir defa gelip kalmış olabilirler

Keşif birebir vakitte, dünyanın güney küresinde bulunan kara kütlelerinin büyük bir kısmının bir bütün olarak Gondvana isimli üstün kıtayı oluşturduğuna inanılan bir periyotta, Kuzey ve Güney Yarımküreler ortasındaki bağa ve muhtemel göçlere de göz kırpıyor.

Alarcon, “Küba’da bu kümeden ve görünüşe nazaran kıyı hayvanları olan pterozolar var; bu yüzden büyük ihtimalle ya Kuzey ve Güney ortasında göç ettiler ya da bir sefer gelip kaldılar, bilemiyoruz, “ diye de belirtti.

Atatürk'ün Katilleri

Bu keşiften evvel 2019 yılında Avustralya’da 96 milyon yaşında bir uçan sürüngene ilişkin fosil bulunmuştu. Tekrar tıpkı yıl Kanada’da bir buzulda gömülü halde bir uçan sürüngenin bulunmasıyla bu cins, tarihteki en büyük uçan hayvanlar ortasına yeni bir çeşit olarak ismini yazdırmıştı.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı