SON DAKİKA

BİLİM İNSANLARI CORONA VİRÜSÜN BULAŞABİLECEĞİ BİR YOLUN DAHA OLDUĞUNU AÇIKLADI

Hollandalı bilim insanları, yeni tip koronavirüsün (SARS-CoV-2) bağırsak hücrelerini enfekte edebildiğini ve içinde çoğalabildiğini, bu nedenle enfeksiyonun sadece havadan damlacıklarla değil, farklı yollardan da yayılabildiğini gösterdiğini ortaya koydu.

Bu haber 03 Mayıs 2020 - 2:41 'de eklendi.
Abone ol

Hollandalı bilim insanları, yeni tip koronavirüsün (SARS-CoV-2) bulaşabileceği bir yolun daha ortaya çıktığını belirtti.

Eurekalert portalında yayınlanan araştırmaya göre, koronavirüs, bağırsak hücrelerini enfekte edip içlerinde çoğalabiliyor, bu durum enfeksiyonun sadece havadan damlacıklarla değil, farklı yollardan da yayılabildiğini gösteriyor.

Habere göre Hubrecht Enstitüsü’nden, Rotterdam Erasmus Üniversitesi ve Maastricht Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Hollandalı bilimciler, koronavirüsün insan bağırsağının hücre kültürünün modelleri üzerindeki etkisini izledi ve organoidlere koronavirüs eklendiğinde hızlı bir bulaşma olduğunu ve enfekte olan hücrelerin çoğaldığını saptadı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Sputnik’in aktardığına göre, uzmanlar, Kovid-19’a yakalanan hastaların büyük bir kısmında mide bulantısı ve ishal gibi semptomların görülmesinin, ayrıca hastalardan alınan dışkı örneklerinde de virüs partiküllerinin saptanmasının, virüsün “kirli eller” yoluyla bulaşabileceğini gösterdiğini ifade ediyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!