SON DAKİKA

BEYAZ’DAN GALATA KULESİ’NİN BİR VAKFA DEVREDİLMESİNE İLİŞKİN YAZILI SORU ÖNERGESİ

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz, Galata Kulesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınarak bir vakfa devredilmesiyle ilgili Turizm Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi..

Bu haber 05 Mart 2020 - 23:53 'de eklendi.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz, Galata Kulesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınarak bir vakfa devredilmesiyle ilgili Turizm Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Beyaz’ın önergesi şu şekilde:

Aşağıdaki sorularımın Anayasanın 98. TBMM İç tüzüğünün 96. Maddesi gereğince Turizm ve Kültür Bakanı Nuri ERSOY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Ekrem İmamoğlu ikinci kez başkan seçildikten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesinin işlemin iptali için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne karşı dava-açtığı, Galata Kulesi için vakıf adına yapılan tapu tescilinin iptali ve İBB adına tescil edilmesinin talep edildiği basma yansıdı.
Bu bilgiler çerçevesinde;

  1. Yakın tarihimize ünlü dolandırıcı Sülün Osman’ın Galata kulesini satması hadisesini çağrıştıran bu vaka bakanlığınızın bilgisi dâhilinde mi gerçekleştirilmiştir
  2. İstanbul ve Ankara gibi belediyelerin el değiştirdiği yerlerde başka tarihi yapılar için de aynı uygulamaya gidilmiş midir?
  3. Galata kulesinin özelleştirilmesine gerek var mıdır?
  4. Galata Kulesi’nin herhangi bir vakıf tarafından yapılmadığı gibi geçmişi Bizans’a kadar dayanan tarihi bir yapı olduğuna göz önünde bulundurularak “Taşınmaz, vakıf yoluyla meydana gelmediğinden Vakıflar Kanunu’nun 30’uncu maddesine göre tescil edilmesi mümkün değildir” Bu nedenle yapılan tescil işlemi hukuka ve ilgili maddenin ruhuna aykırı değil midir?

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!