SON DAKİKA

Berkin’in vurulma görüntülerini izleyen anne Gülsüm Elvan fenalaştı: Kolun kopsaydı katil

Gezi olaylarında başına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin davanın 4.

Bu haber 13 Aralık 2017 - 15:23 'de eklendi. 22

Gezi olaylarında başına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin davanın 4. duruşması, bugün İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya CHP İstanbul Milletevekili Sezgin Tanrıkulu, CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, CHP PM Üyesi Canan Kaftancıoğlu, Berkin Elvan’ın ailesi ve çok sayıda kişi katıldı.

’14’ÜNDE BERKİN’İ VURUP ÖLDÜREN POLİS NEDEN TUTUKSUZ YARGILANIYOR?’

Berkin’in Avukatı Çiğdem Akbulut, mahkeme sırasında “14’ündeki Filistinli çocuğu gözleri bağlı sürükleyen İsrailli askerler terörist ise tutuklanmaları gerekmez mi? 14′ünde Berkin’i vurup öldüren polis neden tutuksuz yargılanıyor ve üstelik halen görevde, halen elinde silah var?” savunması yaptı.

ANNE GÜLSÜM ELVAN FENALAŞTI: KOLUN KOPSAYDI KATİL

Davada Berkin’in vurulduğu anın görüntüleri mahkeme salonunda gösterildi. Görüntüleri izleyen anne Gülsüm Elvan, “Kolun kopsaydı katil. Ciğerin yansın katil” diye tepki gösterdi.

Mahkeme salonunda baygınlık geçiren Gülsüm Elvan’ı güvenlik görevlileri dışarı çıkardı. Anne Elvan, toparlandıktan yarım saat sonra tekrar duruşmaya katıldı.

DURUŞMA 27 ŞUBAT 2018’E ERTELENDİ

Ara kararını açıklamayan mahkeme, sanık polis F.D. hakkında tutuklama talebini reddetti. Duruşma 27 Şubat 2018 tarihine ertelendi.

Sanık polis memuru hakkındaki tutuklama talebi ise, bu duruşmada da reddedildi. Davanın bir sonraki duruşması 27 Şubat 2018 tarihinde görülecek.

— Amnesty Turkey (@aforgutu) December 13, 2017

Mahkeme heyeti, o dönemde sanığın birlikte görev yaptığı Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde çalışan 20 polisin tanık olarak dinlenilmesine karar verdi.

​Davada tek sanık olan polis memuru F.D. ‘olası kast ile öldürme’ suçundan tutuksuz olarak yargılanıyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın