SON DAKİKA

Berkin Elvan davası 13 Aralık’a ertelendi: ‘TÜBİTAK raporu utanç verici’

Adliye çevresinde polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı duruşma öncesinde, davayı izlemeye gelenlerle birlikte adliyeye gelen herkes arandı.

Bu haber 16 Kasım 2017 - 17:19 'de eklendi.

Adliye çevresinde polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı duruşma öncesinde, davayı izlemeye gelenlerle birlikte adliyeye gelen herkes arandı. Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan da polis tarafından arandıktan sonra adliye binasına girdi. Duruşma salonuna girenlerin bir kez de içeride üst araması yapıldı.

İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, ‘olası kasıtla öldürmek’ suçundan müebbet hapis istemiyle tutuksuz yargılanan sanık polis F.D. Van’dan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. 

Ancak Van’da elektrik kesintisi nedeniyle SEGBİS bağlantısı bir süre yapılamadı. SEGBİS bağlantısı kurulduktan sonra duruşmaya devam edildi.

TRT: GÖRÜNTÜ İYİLEŞTİRME İÇİN ALTYAPIMIZ UYGUN DEĞİL

Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar, olaya ilişkin görüntülerin iyileştirilmesi için TRT’ye gönderilen yazıya kurumdan gelen cevap yazısında, ‘Eski dönemlere ait görüntülerin iyileştirilmesi hususunun filmler için geçerli, CD ve kasetlere aktarılan veya güvenlik kamerası gibi teknik cihazlardan alınan görüntülerin iyileştirilmesi ve netleştirilmesinin teknolojik altyapısının uygun değil’ dendiğini aktardı. 

TÜBİTAK RAPORU ULAŞTI

Dava dosyasına, olaya ilişkin görüntüler üzerinde ‘sis-pus giderme’ programı ve görüntü parlaklık-karşıtlık ve keskinleştirme, büyütme filtresi uygulanarak iyileştirme yapıldığı belirtilen TÜBİTAK raporu ulaştı.

‘RAPOR UTANÇ VERİCİ’

Elvan ailesinin avukatı Can Atalay, “Bu rapor utanç verici. TÜBİTAK raporunda iyileştirme olmadığı açık. İyileştirmek bir yana tamamen bozmuş ve delilleri karartmış” dedi. Atalay ayrıca, mahkemeye gönderdiği yazı nedeniyle TRT çalışanları hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi.  

Sanık F.D’nin avukatlarından ise Didem Boz ise SEGBİS’teki sorundan kaynaklı duruşmanın ertelenmesini ve sanık F.D’nin duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti.  

SANIĞIN TUTUKLANMASI TALEBİNE RET 

Mahkeme heyeti, sanığın duruşmalardan vareste tutulması talebini tanık dinleneceği gerekçesiyle, tutuklanması yönündeki talebi de duruşmaları takip etmiş olması nedeniyle reddetti. TRT çalışanları hakkında suç duyurusunda bulunulması talebini de reddeden heyet, davayı 13 Aralık’a erteledi. 

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!