SON DAKİKA

Belçika’da Salmonella Alarmı: Çikolatalarda Tespit Edildi

Dünyanın önde gelen çikolata üreticilerinden Barry Callebaut’un Belçika’daki fabrikasında salmonella bakterisi tespit edildi.

Bu haber 30 Haziran 2022 - 18:47 'de eklendi.
Abone ol

Firmadan yapılan yazılı açıklamada, Wieze kentindeki fabrikada bakterinin 27 Haziran’da bulunduğu bildirildi. Bunun üzerine 25 Haziran’dan bu yana üretilen çikolataların tümünün satışının durdurulduğu belirtildi.

Açıklamada, bakterinin bulunma nedeninin araştırıldığı, aydınlığa kavuşturulduktan sonra fabrikanın temizlenerek yeniden üretime başlayacağı duyuruldu.

ÇOK SAYIDA AVRUPA ÜLKESİNDE VAKALAR GÖRÜLMÜŞTÜ

Nisanda da Ferrero’nun Belçika’nın Arlon kentindeki fabrikasında, Kinder çikolata ürünlerinde salmonellaya rastlanmış, çok sayıda Avrupa ülkesinde vakalar görülmüştü.

Dünya Sağlık Örgütü, dünyada çikolata ürünleriyle bağlantılı 151 salmonella enfeksiyonu bulunduğunu bildirmişti. Bunun üzerine kapatılan fabrikanın, gelecek ay tekrar faaliyete başlayacağı açıklanmıştı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

 SALMONELLA NEDİR?

Salmonella, tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine yol açabilen, çubuksu, Gram-negatif bir enterobakteri cinsidir. Salmonella türleri hareketlidir, hidrojen sülfür üretirler.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR