SON DAKİKA

Bekir Bozdağ: Hükümet olarak, bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelere büyük katkı verdik

Bozdağ yaptığı konuşmada, eğitimin beşikten mezara kadar insan hayatına, milletin ve devletin geleceğine yön veren en önemli iş olduğunu belirtti.

Bu haber 25 Ağustos 2017 - 19:31 'de eklendi.
Abone ol

Bozdağ yaptığı konuşmada, eğitimin beşikten mezara kadar insan hayatına, milletin ve devletin geleceğine yön veren en önemli iş olduğunu belirtti.

Bütün milletler ve devletlerin eğitime büyük önem verdiklerini aktaran Bozdağ, “Bugün dünyanın güçlü ülkelerine baktığınız zaman, petrolü olan, madeni olan ülkelerin güçlü olmadığını görüyoruz. Eğer öyle olmuş olsa bazı Arap ülkelerinin Afrika ülkelerinin dünyanın en güçlü ülkeleri oluğunu söylememiz gerekirdi ama söyleyemiyoruz. Kan var gözyaşı var, terör var. Petrol var ama o petrolün zenginliğinin halka yansımamış hali var orada bir huzur, bir mutluluk, bir özgürlük, bir güvenlik dengesi maalesef yok. En güçlü ülkelere baktığınızda bilgiye sahip olan ülkeler olduğunu görüyoruz. Bilgiyi üreten, ürettiği bilgiyi teknolojiye dönüştüren, buradan ürettikleriyle dünyaya yön vermeye çalışan ülkelerin en güçlü ülkeler olduğunu görüyoruz.” diye konuştu. 

‘İLK DEFA EĞİTİM BÜTÇESİ, BÜTÇE KALEMLERİ ARASINDA BİR NUMARA OLDU’

Milli Eğitim Bakanlığının bu yıl 81 ilde bin 160 civarında devam eden projesi bulunduğunu ifade eden Bozdağ, şunları söyledi: “Hükümet olarak bilim, sanayi ve teknoloji alanındaki gelişmelere çok büyük katkılar verdik. İlk defa eğitim bütçesi, bütçe kalemleri arasında bir numara olmuştur. Hükümetimizin hazırladığı bütün bütçelerde en büyük payı daima eğitime verdik. 15 yıl içerisinde yaptığımız çalışmalar neticesinde Türkeye’de büyük değişimlere imza attık. 2002’de Türkiye’de 379 bin 211 derslik vardı, şimdi 667 bin 117 derslik var. İlköğretimde 181 bin 320, ortaöğretimde 40 bin 110, yaygın eğitimde bin 77 ve eğitime destek projeleri kapsamında 47 bin 89 olmak üzere 14 yıl içerisinde 269 bin 596 dersliği milletimizin hizmetine sunduk. Bu ülkemizde eğitim alanının, eğitim imkanlarının modern hale gelmesi ve öğrencilerin daha uygun ortamlarda eğitim görmesine imkan sağlaması bakımından son derece önemlidir.”

Okullaşma konusunda da büyük değişimler yaşandığını, 2002’de okul öncesi eğitim alanında 5 yaş altında yüzde 11,70 okullaşma oranı bulunduğunu vurgulayan Bozdağ, “Bugün bu rakamın yüzde 58,79’a çıktığını görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda okul öncesi eğitimi daha da yukarı çıkaracağız. Anaokulunu ülkenin tamamında bütün evlatlarımızın, bütün velilerimizin ulaşabileceği okullar haline getireceğiz.” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

‘BİNAYI YAPACAKSINIZ AMA İÇİNDE KALİTELİ ÖĞRETMENLER OLMADIĞINDA BİR ANLAMI YOK’

Öğretmen sayılarında da önemli değişiklikler yaptıklarını anlatan Bozdağ, sözlerini şöyle tamamladı: “Binayı yapacaksınız ama içinde eğitim verecek kaliteli öğretmenler olmadığı zaman bu binaların fazla bir anlamı da yok. 2002’de 559 bin 803 öğretmenimiz vardı Türkiye’nin ama bugün bir milyon 83 bin 494 öğretmen var. Bu artış önemli bir artıştır, yüzde 100’den fazla bir artışı biz temin ettik. Daha onun dışında vekil öğretmenler, ücretli öğretmenler bu rakama dahil değil.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!