SON DAKİKA

BEKÇİLERE VERİLEN YENİ YETKİLER SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ

Çarşı ve mahalle bekçilerine halka yardım, vatandaşlara kimlik sorabilme yetkisi ile adli görevler verilmesi gibi düzenlemeleri içeren Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi, TBMM İçişleri Komisyonunda kabul edildi. Kararın ardından bir çok isimden kanuna tepki geldi. Öte yandan bekçilere verilen maaşlarda sosyal medyanın gündemine girdi.

Bu haber 31 Ocak 2020 - 0:33 'de eklendi.

Kanunun meclisten geçmesinin ardından bekçilerin alacakları maaşlar da tartışma konusu oldu. İşte bekçi maaşları:

İlkokul Mezunu olan Bekçi 4, 302,80 TL maaş alırLise Mezunu olan Bekçi 4352 TL ile 4,455,14 TL arasında maaş alırÖn lisans Mezunu olan Bekçi 4357,50 ile 4.400 TL maaş alırLisans Mezunu ve Bekar olan Bekçi 4, 404 TL ile 4,657,00 TL arasında maaş alır.

AİLE YARDIMI

Eş için ödenen aile yardımı ödeneği 2131 gösterge rakamının maaş katsayısıyla çarpımından oluşmaktadır. Bu miktar geçen yıl 251 TL iken, 2019 yılı Ocak ayında 278 TL olacak.Çocuk için ödenen aile yardımı ödeneği ise 250 katsayısının gösterge rakamının maaş katsayısıyla çarpımından oluşmaktadır. Geçen yıl 29,4 TL olan olan miktar bu yıl 32,6 TL oldu. Çocuk için daha önce var olan 2 çocuk sınırlaması 2010 yılında kaldırılmıştır. Dolaysıyla 6 yaşından büyük örneğin 3 çocuğu olan bir memur 97,8 TL çocuk yardımı alacaktır.Ayrıca 0-6 yaş çocuklar için çocuk yardımı iki katı tutarında hesaplanmakta olup 2019 yılı Ocak ayında bu miktar 65,2 TL olacaktır. 0-6 yaş arası iki çocuğu olan bir çalışan 130,4 TL çocuk yardımı alacaktır.

BİRÇOK İSİMDEN TEPKİ GELDİ

AKP’den istifa eden ve yeni parti çalışmalarında yer aldığı söylenen Mustafa Yeneroğlu TBMM’de kabul edilen bekçi yasasına kendisine ait resmi sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Yeneroğlu açıklamasında “Bekçilere verilen yetkiler çok büyük yanlış! Toplumun nefes alma alanları gün geçtikçe daraltılırken,birde yetersiz eğitime sahip insanlara silah kullanma,durdurma,üst arama ve kimlik sorgulama gibi polis yetkilerinin verilmesi telafisi zor insan hakları ihlallerine sebep olacak.” ifadeleri kullandı

SEDEF KABAŞ: BEKÇİLER ARTIK POLİS

Gazeteci Sedef Kabaş: Bekçiler artık polis! Net soralım; 1. Bir iktidar bunca polise neden ihtiyaç duyar? 2. Bekçilere verilen “silahlı” koruma yetkisi kimi kimden korumak içindir? 3. Bir ülkede hakiki güvenlik silahla mı, huzur ve barış ile mi tesis edilir?

SOSYAL MEDYADA ÇOK SAYIDA TEPKİ GELDİ

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!