SON DAKİKA

Bekarlara Ek Vergi Sosyal Medyada Gündem Oldu

Bir süredir devam eden çalışmalar sonucunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı neredeyse bekarlara ek vergi konusunda kararını verdi. Birçok kişi bu kararın tepki çekeceğini düşünüyor.

Bu haber 31 Ekim 2021 - 17:22 'de eklendi.
Abone ol

TBMM kadın erkek fırsat eşitliği komisyonu ile birlikte Aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığı ortak çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalardan önemli bir bölümü kadınların istihdam oranları ile ilgiliydi.

Türkiye’deki kadınların istihdam oranları yeterli görülmüyor. Bu nedenle bakanlık ve meclis bazı ortak çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar ile birlikte kadınların teknoloji ve diğer birçok alanda istihdam edilmesi amaçlanıyor. Her ne kadar bu çalışmalar toplum tarafından kabul görse bile ortaya çıkan bekarlara fazladan vergi ayrıntısı tepki çekti.

Türkiye’de kadınların istihdamdaki oranı yüzde 28 düzeyinde. 15 yaş üstü olan kadın nüfusunun sayısı ise 31 milyon 623 bin. Ancak bu kadınların 22 milyonu iş hayatında aktif değil. Özellikle kırsal bölgelerde yaşayan kadınlar bu konuda çok daha fazla dezavantajlara sahip.

Yapılacak olan çalışmalar bu eşitsizliği gidermeye yönelik olacak. Ancak asıl problem bekar erkek ve kadınlara getirilecek olan ek vergiler ile ilgili. Bekarlardan daha fazla vergi alınacağının söylenmesi üzerine Twitter başta olmak üzere birçok sosyal medya platformu karıştı. Özellikle bazılarının kağıt üzerinde evlilik yapma ihtimali olacağı bile söylendi. Bekarlara ek vergi sosyal medya gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Tüm bunlara ek olarak doğum sonrası verilecek olan izinler, yıllık izinlerin artırılması ve kreş desteği gibi birçok konu meclis gündemine geliyor. Önümüzdeki günlerde sosyal medya çok daha ateşli tartışmalara sahne olacak.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!