BDDK’dan Bankalara Kripto Para Uyarısı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankalara kredilerde kripto para uyarısında bulundu.

BDDK’dan Bankalara Kripto Para Uyarısı
Yayınlama: 30.11.2021
Düzenleme: 30.11.2021 18:11
5
A+
A-

BDDK, bankalara gönderdiği yazıda krediler ile edinilen kaynakların kripto varlıklara veya kayıtlı sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik işlemlerde kullanımının engellenmesi için azami hassasiyet gösterilmesini talep etti.

Bloomberg HT tarafından görülen ilgili yazıda BDDK şu uyarılarda bulundu:

“Bireysel ve tüzel tüm kredi müşterilerine kullandırılacak kredili mevduat hesabı dahil tüm krediler bakımından, bahse konu krediler ile edinilen kaynakların kripto varlıklara veya kayıtlı bankacılık/sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik işlemlerde kullanımının engellenmesi için bankalarca azami hassasiyetin gösterilmesi gerekli görülmektedir.”

Uyarı kapsamında bankaların kredi ile elde edilen kaynakların sermaye piyasası sistemi içinde kalması konusunda dikkatli olmaları istendi. 

DAHA ÖNCE KREDİ KULLANIMI İÇİN UYARMIŞTI

BDDK daha önce kredi müşterilerinin cari ya da yakın dönemli ihtiyaçları haricinde kredi kullanımı için de uyarılarda bulunmuştu.

Daha önce gelen yazıda Döviz ve altın işlemleri, vadeli mevduat, repo, hisse senedi vb. finansal getiri sağlamaya dönük yatırımlar, bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar nezdindeki vadesi gelmemiş diğer kredi risklerinin kapatılması, makul seviyelerin üzerinde nakit çekimi talebi, somut ve desteğin amacına uygun makul bir gerekçe olmaksızın başka bir bankaya ve aracı kuruma veya geçerli belgeler üzerinden tespit edilmiş ve mevzuata uygun ithalatların ödemesi haricinde yurt dışına transfer yapılması gibi kalemlerde hassasiyet gösterilmesi gerektiği belirtilmişti.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı