SON DAKİKA

BDDK MÜDAHALESİ İLE BANKA İŞLEMLERİ SINIRLANDIRILDI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) swap, spot ve vadeli döviz işlemlerine sınırlama getirildiğini duyurdu.

Bu haber 13 Ağustos 2018 - 0:43 'de eklendi. 164

Asya piyasalarının açılmasıyla ABD Doları/Türk Lirası kuru 7.20 seviyesinde işlem görmeye başlamış, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak piyasaları sakinleştirmek için açıklama yapmak durumunda kalarak, ‘tüm önlem ve aksiyon planlarının’ hazır olduğunu belirtermişti. “Mevduatlara el konulmayacak. Hesaplardaki dövizler TL’ye döndürülmeyecek” diyen Albayrak bankalar ve BDDK ile birlikte ‘gerekli önlemlerin hızlı bir şekilde alınacağını’ dile getirmişti.

İki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde farklı para birimlerini karşılıklı olarak değiştirdikleri takas sözleşmesine swap deniyor.

Finansal varlıkların piyasa fiyatı üzerinden anında el değiştirdiği işlemlerse spot olarak adlandırılıyor. Bunda vadeli işlem piyasalarının aksine çok kısa sürede ödeme yapılıyor.

DDK’nın açıklamasında “Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 50’sini geçemeyecek olup, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir. Söz konusu oran günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacaktır” dendi.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN