SON DAKİKA

Başakşehir Belediyesi Borç Batağında: Milyonlarca Liralık Arazilerini Satıyor

Borç batağındaki AKP’li Başakşehir Belediyesi, Olimpiyat Stadı’nın yakınındaki milyonlarca lira değerindeki iki arazisini daha satacak. Ayrıca belediye, bankalardan 161 milyon TL’ye kadar da kredi almak için yetki aldı.

Bu haber 15 Mayıs 2022 - 16:41 'de eklendi.
Abone ol

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Borç batağında olduğu bilinen İstanbul’daki AKP’li Başakşehir Belediyesi, hem milyonlarca lira değerinde kıymetli arazileri peş peşe satışa çıkarıyor hem de belediye meclisinden sürekli borçlanmak içi yetki alıyor.

Başakşehir Belediye Meclisi’nin mayıs ayı oturumunda, Atatürk Olimpiyat Stadı’nın yakınında yer alan belediyeye ait arsaların satışı gündeme geldi. Belediye meclisine sunulan Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün teklifiyle, Ziya Gökalp (İkitelli-2) Mahallesi’nde yer alan 64 bin 578 metrekare büyüklüğündeki arazi ile 44 bin 620 metrekare büyüklüğündeki iki arazinin satışı için yetki istendi. Arazilerin belediyeye gelir getirmesi amacıyla, “Arsa satışı” veya “Hasılat paylaşımlı arsa satışı” yöntemleriyle satışa çıkarılacağı açıklandı.

Belediye meclisindeki oylamada, CHP’li ve İYİ partili belediye meclis üyelerinin ret oylarına karşın AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla arsaların satışına onay verildi. İmar planlarına konut alanı olarak işlerin arazilerin gelecek günlerde düzenlenecek ihaleyle satışa çıkarılacağı belirtildi.

KREDİ YETKİSİ ALDI

Meclis oturumunda görüşülen bir başka konu ise Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün iç borçlanma teklifi oldu. Meclisten, belediyenin yatırım ve kamulaştırma harcamalarında kullanılmak üzere yurtiçindeki bankalardan 161 milyon 289 bin TL’ye kadar kredi kullanılarak borçlanması için yetki istendi. Kredi karşılığında ise bankalara belediyeye ait gayrimenkullerin ipotek olarak verilebileceği belirtildi.

AKP’Lİ BAŞKAN YETKİ ALDI

Milyonlarca liralık borçlanma teklifine ilişkin de belediye meclisinde oylama yapıldı. Oylamada, CHP’li ve İYİ partili belediye meclis üyelerinin ret oylarına karşın AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla AKP’li Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’na borçlanma yetkisi verildi.

İLÇENİN YÜZDE 70’İ BOŞTU

Belediyenin borç batağında olduğunu vurgulayan Başakşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Beyzade Kayabaşı ise yaptığı konuşmada, “Genel başkanınızın ‘kadim şehir İstanbul’a ihanet ettik’ itirafından sonra, aynı betonlaşma ve yapılaşma zihniyetinizi devam ettirerek Başakşehir’e ve İstanbul’a ihanet etmeye devam ettiğinizin farkında mısınız?” diye sordu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

CHP’li Kayabaşı, belediyenin sattığı arazilere de dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediyemiz 2009 yılında kuruldu ve o tarihte ilçemizin yüzde 70’i boş araziydi. Belediye yönetimi, her yıl bütçesinin yüzde 50’sini arsa satarak karşılıyor. Sattığınız arsaların üstüne beton yığını ucube konut ürettirerek Başakşehirlinin güneşini, rüzgârını ve havasını kirlettiğinizin farkına varmıyorsunuz. Hâlâ içinde bulunduğunuz iktidar kibirinizin ve seçimi kaybetme hazımsızlığı ile İBB ve yönetimine çamur atma cüreti gösteriyorsunuz.

Belediyenin 10 mahallesinde şimdiye kadar çocuk kreşleri, kültür merkezleri, kapalı pazarları, kadın sığınma evleri, taziye evleri, sosyal tesisleri, kütüphaneler ve söz verip de yerine getirmediğiniz projeler gibi kalıcı eserler bırakmanız gerekirken sizler ise geçici ve göstermelik hizmetlerinizle bütçenizi har vurup harman savurmaktasınız.”

MAHKEME KARARLARINI NE ZAMAN UYGULAYACAKSINIZ

Başakşehir Belediyesi’ne ait olan ‘gölet, spor, turizm ve rekreasyon’ fonksiyonuna sahip Bahçeşehir gölet bölgesindeki yeşil alanı betonlaştıran ticari projenin imar planları ile ihale ve ruhsatlarına karşı Danıştay 25 Nisan’da önemli bir karar vermişti. Proje için açılan itiraz davaları kapsamında, Danıştay imar planlarının ve ruhsatların kesin olarak iptal edilmesine karar verildiğini açıkladı.

Başakşehir Belediye Meclisi’nin CHP Grup Başkan Vekili Nizamettin Kümeç ise yaptığı açıklamada AKP’li Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’na “Mahkemenin Bahçeşehir gölet ile ilgili verdiği kararları ne zaman uygulayacaksınız?” diye sordu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR