SON DAKİKA

BARUT’TAN UYUZ SALGININA İLİŞKİN YAZILI SORU ÖNERGESİ

Ayhan Barut, uyuz salgınını Meclis gündemine taşıdı

Bu haber 22 Şubat 2020 - 17:07 'de eklendi.
Abone ol

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye’nin bir çok bölgesinde görülen ve salgın boyutuna ulaşan uyuz vakalarının toplumsal tedirginliğe yol açıp halk sağlığını ciddi biçimde tehdit ettiğini söyledi. Uyuzla etkin mücadele edilmesi için Meclis’te konuşan ve ayrıca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi sunan Barut, “Adana’da bazı okul ve yurtlarda uyuz şüphesiyle sağlık kurumuna yönlendirilen öğrencilerimizin durumu nedir, gerekli önlemler alındı mı?” diye sordu.

MECLİS’TE GÜNDEME GETİRDİ

Türkiye’nin bir çok bölgesinde görülen ve salgın boyutuna ulaştığı düşünelen uyuz vakalarıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda konuşan Ayhan Barut, “Uyuz vakaları toplumsal bir tedirginliğe yol açtığı gibi yaşlı genç, kadın erkek fark etmeksizin halk sağlığını ciddi biçimde tehdit ediyor. Seçim bölgemiz Adana’da da geçmiş yıllara oranla uyuz vakalarında çok ciddi artış yaşandığı, sağlık kurumlarında salgın boyutuna ulaşan bu durumla üst düzeyde mücadele edildiği ancak yeterli ölçüde başarı sağlanamadığı ifade ediliyor” dedi.

OKUL VE YURTLARDA ÖNLEM ÇAĞRISI

Uyuz şüphesiyle Adana’da bazı okul ve yurtlarda öğrencilerin sağlık kurumuna yönlendirildiğini, eczanelerde ise uyuz tedavisinde kullanılan ilaçların bulunamadığını aktaran Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Suriye’deki iç savaşın ülkemize ve kentimize bir yansıması olarak görülen uyuz salgının düzensiz göçmenlerce yayıldığı yönünde bir kanaat oluşmuş olsa bile halk sağlığını tehdit eden bu durumla etkin bir mücadelenin yapılamadığı yönünde şikayetler tarafımıza ulaşıyor. Kentimizdeki çeşitli okullarda öğrenim gören ve bazı yurtlarda kalan öğrencilerin uyuz salgını nedeniyle sağlık kurumlarına yönlendirildiği, tedavi süresince okul ve yurtlara gidemediği yönünde bilgi veren eğitimcilerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimiz, soruna acilen çözüm üretilmesini istiyor. Eczanelerde uyuz tedavisinde kullanılan ilaçların bulunamadığı yönünde de şikayetler duyuyoruz. Bu sorunların giderilmesi ve gerekli önlemlerin alınması için Meclis’i göreve çağırıyoruz.”

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“UYUZ VAKALARI NEDEN ARTTI?”

Meclis’te yaptığı konuşmanın ardından ayrıca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis’e soru önergesi de sunan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şu sorulara yanıt aradı:

“1- Ülke gündeminde bu döneme dek görülmeyen şekilde artış gösteren uyuz vakalarının görülme sıklığı neden yükseldi?
2- Toplumsal bir tedirginle yol açan ve halk sağlığını tehlikeye atan uyuz salgınıyla mücadelede bir zaafiyet mi yaşanıyor?
3- Geçmiş yıllara oranla uyuz vakalarındaki artışla ilgili istatistiki bilgi verebilir misiniz?
4- Okul ve yurt gibi yerlerde öğrencilerimizin bu salgından etkilenmemesi için bir çalışmanız var mıdır?
5- Uyuzla mücadelede tedavi için ilaç bulunamadığı iddiaları doğru mudur, doğruysa çözüm için bir planınız bulunmakta mıdır?
6- Uyuz başta olmak üzere halk sağlığını tehdit eden ve salgın boyutuna ulaşan hastalıkların önlenmesi için ulusal ölçekli bir kriz planı hazırladınız mı?”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!