SON DAKİKA

Balkanlarda Çatışma Tehlikesi: Bosna-Hersek’te Ayrılıkçılar Kaşımaya Başladı

90’lı yıllarda Avrupa’nın göbeğinde büyük bir soykırıma tabi tutulan ve tüm imkansızlıklar içerisinde verilen bağımsızlık mücadelesi sonrası zafere ulaşan Bosna-Hersek’i zor günler bekliyor. Ülkedeki ayrılıkça Sırplar, ülke bütünlüğüne tehdit oluşturacak girişimlere başladı.

Bu haber 03 Kasım 2021 - 0:30 'de eklendi.
Abone ol

Bosna Hersek’in Birleşmiş Milletler Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, Sırp ayrılıkçıların kendi ordularını oluşturma girişimlerinden dolayı çatışma tehdidinin geri döndüğüne dikkat çekti ve ‘Bosna Hersek dağılabilir’ uyarısında bulundu. Schmidt hazırladığı raporda Bosna’nın “savaş sonrası dönemin en büyük varoluşsal tehdidi” ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Almanyalı eski Bakan ve BM’nin Bosna Hersek’teki baş temsilcisi Christian Schmidt, BM için hazırladığı raporda ülkenin dağılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ve çatışmaların yeniden çıkmasının artık çok gerçek bir ihtimal olduğunu yazdı.

SIRP AYRILIKÇILAR KENDİ ORDULARINI OLUŞTURURSA…

Guardian Gazetesi’nin detaylarını aktardığı raporda, Bosna-Hersek’in yüksek temsilcisi Schmidt, Sırp ayrılıkçıların ulusal silahlı kuvvetleri ikiye bölerek kendi ordularını yeniden oluşturma tehditlerini gerçekleştirmeleri durumunda yeni bir savaşa doğru kaymayı durdurmak için ülkede daha fazla uluslararası barış gücünün olması gerektiğini belirtti.

SAVAŞ SONRASI DÖNEMİN EN BÜYÜK TEHDİDİ

Schmidt, Ağustos ayında göreve başlamasından bu yana yazdığı ilk raporunda, Bosna’nın “savaş sonrası dönemin en büyük varoluşsal tehdidi” ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

SIRP LİDER TEHDİT ETTİ: ARKADAŞLARIMIZ VAR

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik geçtiğimiz ay devlet düzeyindeki kurumlardan ve ulusal ordudan çekilerek kendi ordularını kurma niyetleri olduğunu söylemişti. Dodik yaptığı açıklamada ayrıca Bosna ordusunun Sırp Cumhuriyeti bölgesinden çekilmeye zorlayacaklarını ve batının askeri müdahaleye kalkışması halinde kendisine destek sözü veren “arkadaşları” olduğunu açıklamıştı.

HALK TEDİRGİN

Dodik’in Dayton Barış Antlaşması’nın aslına dönülmediği takdirde Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan edeceğini söylemesi, ülkedeki siyasi krizin tuzu biberi oldu.

Bosna Hersek’te binlerce sivilin ölümüyle sonuçlanan savaşın ardından Dodik’in çatışmaları gündeme getirecek açıklamalar yapması halk arasında da endişe yarattı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

ÇATIŞMALAR ÇIKABİLİR

Schmidt, Cuma günü BM genel sekreteri António Guterres’e sunduğu raporda, Bosna ulusal kolluk kuvvetleri ile Bosnalı Sırp polisi arasında çatışmalar yaşanmasının mümkün olduğunu söyledi. Schmidt, ayrıca Dodik’in eylemlerinin yalnızca ülkenin ve bölgenin barış ve istikrarını tehlikeye atmakla kalmayıp, uluslararası toplum tarafından yanıtlanmadığı takdirde Dayton Barış anlaşmasını da ihlal edeceğini belirtti.

MACERACI SIRPLAR

Bosna Hersek Demokratik Eylem Partisi (SDA) Başkanı Bakir İzetbegoviç de ülkenin güçlü bir savunma sanayisine sahip olduğuna işaret ederek “Kendi tüfeğimizi ürettik ve oldukça hızlı bir şekilde 100 ila 200 bin askeri silahlandırabilecek durumdayız. İHA’larımız ise geliştirme aşamasında.” diye konuştu.

İzetbegoviç, Sırpların maceracı ve istikrarsızlaştırıcı tutumuna Boşnakların ve Hırvatların ortaklaşa karşı çıkması gerektiğini söyledi.

OYLAMA BU HAFTA

Tüm bu tartışmalar sürerken, BM Güvenlik Konseyi bu hafta 700 kişilik barış gücünün ülkede bir yıl daha kalıp kalmayacağını belirleyecek olan oylamayı gerçekleştirecek. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!