SON DAKİKA

Balıkesir’de İnşaat Kazısında Çok Sayıda İçi Boş El Bombası Gövdesi Bulundu

Balıkesir’de bir inşaat alanında yapılan temel kazıları sırasında çok sayıda el bombası bulundu. Kepçe operatörünün mühimmatı fark etmesiyle polise haber verildi. Patlayıcı özelliklerini yitiren bombaların Osmanlı dönemine ait, Birinci Dünya Savaşı ile birlikte Kurtuluş Savaşı’ndaki mühimmatlar olduğu değindiriliyor.

Bu haber 25 Nisan 2022 - 0:40 'de eklendi.
Abone ol

Bandırma ilçesinin İhsaniye Mahallesi’ndeki inşaat temeli için gerçekleştirilen kazı sırasında, toprağa gömülmüş halde çok

sayıda el bombası bulundu. Kepçe operatörünün mühimmatı fark etmesiyle polise haber verildi. Olay yerine çok sayıda polis ekibi ile bomba imha uzmanı sevk edildi. İnşaat kazısı durdurulurken, çevrede güvenlik önlemi alındı.

PATLAYICI ÖZELLİKLERİ YİTMİŞ

Yapılan ilk incelemede, el bombalarının patlayıcı özelliğini yitirmiş olduğu tespit edildi. Muhafaza altına alınan bombaların incelenmesi için Balıkesir’den uzman ekip çağrıldı. Uzman ekipler, alanda başka bomba olup olmadığına dair kazı çalışmalarını sürdürüyor.

OSMANLI DÖNEMİNE AİT”

İnşaat müteahhidi Davut Çakmak, “İnşaat alanımızda temel kazısı yapılırken eski tarihe ait el bombaları çıktı. Polise haber verildi. İnceleniyor. Osmanlı dönemine ait, 1’inci Dünya Savaşı’na ait olduğu sanılıyor. Ekipler araştırıyor” dedi.

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI VE KURTULUŞ ŞAVAŞI’NDA KULLANILMIŞ

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karayaman da bombaların 1’inci Dünya Savaşı ile Kurtuluş Savaşı’nda kullanılan el bombaları olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bir temel kazısı sırasında bazı mühimmatların çıktığını görüyoruz. İki çeşit patlayıcı var. Bunlar 1’inci Dünya Savaşı’nda ve Kurtuluş Savaşı’nda kullanılan el bombaları. Hem yuvarlak şekilde, hem saplı şekilde. Çekildiği zaman patlayan bombalar. Fakat bu bölgede bir askeri tesis yok. Milli Mücadele sırasında bu bölge Yunanlılar ile Türk Ordusu’nun savaştığı, bir siper savaşının olduğu bir yer değil. Burası tamamen boş bir alan. Bu mühimmatların tamamını çıkardıktan sonra bakmak gerekiyor. Bu bölgede belki geçici bir süre cephanelik olabilir. Bir imalathane olabilir. Ama kesinlikle bu mühimmatlar 1’inci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’na ait. Üzerinde inceleme yapamıyoruz şu an, dokunmamıza müsaade etmiyorlar. İnceleme yapıldığı zaman seri numarasından hangi ülkeye ait olduğu belli olur.”

KAYNAK: DHA

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!