SON DAKİKA

BAKANLIKTAN VALİLİKLERE YAZI! CHP’Lİ BELEDİYELERİN BAĞIŞ KAMPANYALARI YASAKLANIYOR MU?

İçişleri Bakanlığı, koronavirüse karşı bağış kampanyası başlatan Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin yasanın gerektirdiği izni almadığını öne sürüp Valiliklere yazı gönderdi. Cumhuriyet Halk Partili Aykut Erdoğdu ise Belediye Kanunu’nu hatırlatarak, Süleyman Soylu’nun belediyelerin bağış toplamasını engelleyemeyeceğini kaydetti.

Bu haber 31 Mart 2020 - 17:10 'de eklendi.
Abone ol

İçişleri Bakanlığı, koronavirüse karşı bağış kampanyası başlatan CHP’li belediyelerin yasanın gerektirdiği izni almadığını öne sürüp Valiliklere yazı gönderdi.

Bakanlığın yazısını sosyal medyada yayımlayan CHP yöneticileri, “Amaç belediyelerimizi sindirmek, susmayacağız!” diye tepki gösterdi.

Bakanlığın yazısında, “Yasalarımızda belediyelerin Yardım Toplama Kanunu’ndan muaf olduklarına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla belirli banka hesapları ilan ederek vatandaşlardan yardım talep etmek gibi yardım toplama faaliyetlerine ilişkin tüm iş ve işlemleri Yardım Toplama Kanununu hükümlerine uygun olarak yapmak zorundadırlar” ifadeleri yer aldı.

Yazıda, birden fazla ilçede yapılan bağış kampanyası için izin gerektiği, bu konuda Valiliklerin yetkili olduğu bildirildi.

Böylelikle “CHP’li belediyelerin başlattığı bağış kampanyaları yasaklanacak mı?” sorusu gündeme geldi.

İşte o yazı:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, yazıya ilişkin “Bugüne kadar topladığı hiçbir paranın nerede harcandığını açıklamayan AKP, ihtiyaç sahiplerine şeffaf bir şekilde yardım etmek için bağış toplayan belediyelerimizi soruşturma açmakla tehdit edip, parayı sadece biz toplarız dedi. Amaç belediyelerimizi sindirmek, susmayacağız!” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu ise “Rezalet… Bütün sosyal dayanışma mekanizmalarını yasaklamış… Yetmemiş polis ve soruşturma İle tehdit etmiş… Amacı salgınla mücadele etmek değil… Amacı salgınla mücadeleyi engellemek… Yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarının elini kolunu bağlamak…” diye tepki gösterdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“SOYLU BELEDİYELERİN BAĞIŞ TOPLAMASINI ENGELLEYEMEZ”

Aykut Erdoğdu, Belediye Kanunu’nu hatırlatarak, belediyelerin bağış toplayabileceğini, Soylu’nun engelleyemeceğini kaydetti. Erdoğdu, şu ifadeleri kullandı:

“5393 Sayılı Belediye Kanun’un 14, 15, 23, 38 ve 59 uncu maddelerine göre belediyeler “BAĞIŞ” toplayabilir…
Yani Süleyman Soylu belediyelerin ‘BAĞIŞ’ toplamasını engelleyemez…
Gönlünüzden geçiyorsa istediğiniz belediyeye gönül rahatlığıyla ‘BAĞIŞ’ yapabilirsiniz…”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!