SON DAKİKA

BAKANLIKTAN KORONAVİRÜS AÇIKLAMASI

Tahran’dan gelen THY uçağının koronavirüs şüphesi üzerine Ankara’ya yönlendirildiği haberlerinin ardından Bakanlık açıklama yaptı.

Bu haber 25 Şubat 2020 - 17:41 'de eklendi.

Tahran-İstanbul seferini yapan bir Türk Hava Yolları uçağının koronavirüs şüphesi nedeniyle Ankara Esenboğa Havalimanı’na yönlendirildiğine dair çıkan haberlerin ardından Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

23 Şubat’tan itibaren, İran’la kara, demir ve havayolu geçişlerinin durdurulduğunu ve kara sınırlarının karşılıklı olarak kapalı bulunduğunu hatırlatan Bakanlık, İran’dan Türkiye’ye dönmek isteyen Türk vatandaşları için özel bir sefer düzenlendiğini belirterek, “İran’dan bu seferle ülkemize gelen Türk vatandaşları 14 gün süreyle gözlem altında tutulacaktır. Bu çerçevede Tahran uçağının Ankara’ya inişi planlanmıştır” bilgisini verdi.

Açıklamada, “Uçakta bulunan 132 Türk yolcu ve mürettebat ilk kontrolleri ve karantina süreçleri için daha önce boşaltılmış ve karantina hastanesi olarak hazırlanmış olan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesine nakledilecektir” denildi. Yolcuların detaylı sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra numuneleri alınarak Ulusal Viroloji Laboratuvarında tahlillerinin tamamlanacağı da kaydedildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından yaptığı açıklamada İran’dan gelebilecek koronavirüs vakalarıyla ilgili şimdiye kadar alınan önlemleri sıralayarak “Tekrar hatırlatmak isterim ki, ülkemizde Yeni Koronavirüs vakasına rastlanmamıştır. İlgili bakanlıklarımızın iş birliği, Bilim Kurulumuzun rehberliği ve tecrübeli sağlık çalışanlarımızla, ülkemizi bu hastalıktan korumak için azami çaba sarf etmekteyiz” demişti.

Bakanlık açıklamasında 21-23 Şubat arasında İran’dan gelen ve soğuk algınlığı belirtileri gösteren 16 Türk vatandaşının ülkeye girişte gözlem altına alındığı, sonuçların temiz çıktığı da belirtildi. Bakanlık, bir hafta önce İran’dan gelen ve dün Mardin’de gözlem altına alınan bir Türk vatandaşının da numune sonucunun negatif çıktığını ve bugün taburcu edileceğini bildirdi.

AirportHaber sitesi THY’nin Tahran-İstanbul seferini yapan TK879 sefer sayılı yolcu uçağının koronavirüs şüphesiyle Ankara’ya acil iniş yaptığını duyurmuş, uçaktaki bir yolcuda koronavirüs belirtilerine rastlandığını, 12 yolcunun vücut ısısının kritik seviyenin üzerinde olduğunu bildirmişti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!