SON DAKİKA

Bakanlığın Hatası Pahalıya Patladı!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2017 yılında “re’sen” onayladığı ve daha sonra Mahkemenin iptal ettiği plan nedeniyle, “İstanbul Bakırköy Spor Kompleksi” 4 yıl gecikti. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2017’de ihalesini yaptığı kompleks için yeni bir plan yapıldı. 4 yıl önce, yaklaşık 64 milyon liraya ihalesi yapılan kompleksin bugünkü fiyatlarla bedelinin ne olacağı ise belli değil.

Bu haber 29 Ocak 2022 - 0:22 'de eklendi.
Abone ol

Çevre Şehircilik Bakanlığı, üzerinde Sinan Erdem Spor Salonu’nun da bulunduğu 251 ada 33 nolu parselle ilgili hazırlanan yeni imar planını onayladı. Yaklaşık 120 bin metrekarelik bir alana sahip olan parselin güneyine, Gençlik ve Spor Bakanlığı “Atlama kuleli Tam Olimpik Havuz ve 200 kişilik Kamp Eğitim Merkezi” yapacaktı.

BAKANLIK GECİKTİRDİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın söz konusu Tam Olimpik Havuz ve Eğitim Merkezi’nin ihalesini yaptığı 2017 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “re’sen” onayladığı bir plan değişikliği yaptı.

DAVA AÇILDI

Sinan Erdem Spor Salonu’nun bulunduğu parsel ile onun bitişiğinde yer alan devasa boyutlardaki Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin arazisi birleştirilerek yapılan yeni imar planına karşı dava açıldı.

Mimarlar Odası’nın Çevre Bakanlığı aleyhine açtığı davada İstanbul 6. İdare Mahkemesi söz konusu imar planını iptal etti. 800 bin metrekareden büyük bir alana sahip hastane arazisine yapılacak yeni hastane inşaatının, çok büyük boyutlarda planlanmış olması ve bunun çevreye getireceği ulaşım yükü planın iptaline gerekçe oldu.

Parseller birleştirildiğinden hastane planı ile birlikte spor tesis alanına ait plan da iptal edilmiş oldu. Bir başka ifade ile iyi hesaplanmamış hastane planı, ihalesi yapılmış 64 milyonluk spor kompleksinin yapılmasını 4 yıl geciktirdi.

YENİ PLANIN GEREKÇESİ

Spor alanı ile ilgili olarak onaylanan yeni plan raporunda özetle şu değerlendirme yapıldı:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“İstanbul Bakırköy’de yer alan 251 ada 33 parsel Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın mülkiyetindedir. 118 bin 471 metrekarelik tapu alanına sahiptir. Parsel kısmen spor tesisi alanında, kısmen park alanı, kısmen de yol alanında kalmaktadır. Burada bulunan spor tesisleri faal olarak kullanılmaktadır. Kapalı yüzme havuzu ihalesi yapılmıştır. Fakat alanın imar planının olmaması yeni yatırımları engellemektedir.

2017 tarihli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan imar planı değişikliği İstanbul 6. İdare Mahkemesi kararıyla iptal edilmiştir. İptal gerekçesi olarak mahkeme kararında ‘bu yaklaşımların planlama teknikleri, şehircilik ilkeleri ve genel olarak kentin arazi kullanımı için uygun olmadığı, kamu kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılmadığı anlaşıldığından, dava konusu planlarda kamu yararına, şehircilik ve planlama ilkelerine görülmemiştir’ denilmiştir.

Planlama alanı olan 251 ada, 33 parsele ilişkin onaylı imar planları olmadığından ve alanda yeni spor tesisi yatırımları yapılması planlandığından bir an önce 33 parselin imarlı hale getirilmesi gerekmektedir.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!