SON DAKİKA

Bakan Özlü: Yazılımcılar sanayici kapsamına alındı

Özlü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB) düzenlenen, “Bilişim Sektörü Buluşması” toplantısına katıldı.

Bu haber 11 Ağustos 2017 - 20:43 'de eklendi.
Abone ol

Özlü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB) düzenlenen, “Bilişim Sektörü Buluşması” toplantısına katıldı. Toplantıda konuşma yapan Özlü, şu ifadeleri kullandı: “1 Temmuz’da yürürlüğe giren Üretim Reform Paketi ile birlikte bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler, Sanayi Sicil Kanunu kapsamına alınmıştır. Yani bu paketle, yazılımcılarımızı sanayici kapsamına aldık. Artık yazılımcılar, sanayicilerin elde ettikleri tüm haklardan faydalanacaklar. Bu paketin sunduğu imkanları, özellikle genç girişimcilerimizin takip etmelerini istiyorum.”

Özlü, Türkiye’de 589 Ar-Ge ve 74 tasarım merkezi bulunduğunu belirterek, bu sayıyı yıl sonuna kadar bine tamamlamayı amaçladıklarını dile getirdi.

‘BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK’

Bilişim ve yazılım sektörlerinin yaşadığı sorunların farkında olduklarını da dile getiren Özlü, “Bu sektörlerin nitelikli iş gücü açığı, Ar-Ge teşviklerinin uygulanmasında yaşanan sorunlar, fiyat odaklı ihale süreçleri gibi problemler yaşadığınızı biliyoruz. Bu alanlarda çalışmalar yapmak ve ilerleme kaydetmek durumundayız. Bu amaçla, Bilgi Teknolojileri ve yazılım sanayimizin cirosunun en kısa sürede iki katına çıkarılmasını hedefleyen, ‘Bilgi Teknolojileri ve Yazılım Sanayi Programı’ çalışmasını başlattık. Hem kamunun hem şirketlerin hem de bilişim ve yazılım sektörünün çok daha fazla proje üretmesi gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Özlü, üniversitelerin ve meslek okullarının, sanayinin ihtiyaçlarına cevap verebilen müfredatlar geliştirmesi için önemli çalışmalar yaptıklarını da aktardı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bilişim Vadisi 1. etap inşasının sürdüğüne ve bittiğinde 2 bin, proje tamamlandığında ise yaklaşık 100 bin nitelikli insana istihdam sağlanacağına dikkati çeken Özlü, vadide 5 bin Ar-Ge firmasının faaliyet göstereceğine ve yıllık 10 milyar dolar ciroya ulaşılacağına işaret etti.

‘VAGON DEĞİL, LOKOMOTİF ÜLKE’

Özlü, Türkiye’nin sanayileşme sürecinde vagon değil lokomotif ülke olma hedefini seçtiğini vurgulayarak, “Bakanlık olarak, 3 temel prensip ve hedef üzerinde yoğunlaşmış bulunuyoruz. Bunlardan birincisi ‘İleri Sanayi Ülkesi Türkiye’, ikincisi ‘Bilim Merkezi Türkiye’, üçüncüsü ise ‘Teknoloji üssü Türkiye’ hedefidir. Bu hedefler asla hayal değildir.” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!