SON DAKİKA

BAKAN KOCA’DAN KORKUTAN KORONAVİRÜS AÇIKLAMASI: İÇİMİZDE BU VİRÜSÜ TAŞIYAN İNSANLAR DA OLABİLİR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından COVID-19 (corona virüsü) ile ilgili alınan kararları ve son gelişmeleri açıkladı. Kaynak: Sağlık Bakanı Koca’dan corona virüsü açıklaması: İçimizde taşıyanlar olabilir

Bu haber 02 Mart 2020 - 18:54 'de eklendi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca , Koronavirüs’le ilgili olanlar gelişmekte “açıklamasında bulundu” Kaplam bir salgın olduğunu biliyoruz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs (KOVID-19) vakasıyla ilgili alınan kararları ve son gelişmeleri açıkladı.

Koca, vatandaşlara zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkmama uyarlanacak bulunurken, Çin, İran, İtalya, Güney Kore ve Irak’tan yakınlarda 14 gün kalabalık ortamlarda bulunmamalarını, gerekli yerlere başvurmaları için izinli sayılabilecekleriniz dedi.

Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle:

Türkiye, Güney Kore ve Irak’la da uçuş fotoğrafları Cumartesi gecesinden itibaren durdurmuş ve sınırlarımızı kapatmıştık. Şu bir toplam vaka sayısı 89 bin 211’e ulaştı .. Bu süreçte iyileşenlerin söylüyorum da önemli artış oldu .. İyileşenlerin sayısı da 45 bine ulaştı, bu önemli bir bilgi.

Özellikle Çin’de kullanım artışı hızının azaldığını ve Çin dışı profilini bu artışın olduğu yükseldiğini buradan çok rahat gitmekiz. Çin’de artışın stabilleştiğini ama daha fazla düşünün.

Bulaşıcılığı, riskli hastalardaki seyri ve özellikle genç ve çocuk yaşına daha az görüyorsunuz. 85’inin normal mevsimsel kavrama gibi geçtiğini ama yüzde 15’inin daha ağır seyrettiğini, riskli hasta gruplarında ise yüzde 15’lere ölüm oranına ulaşılır, fakat 50 yaşına kadar ölüm oranının yüzde 0,2 içindir söylemek istiyorum. 250 bin ile 500 bin arası ölüm olduğunu da ayrıca ifade etmek istiyorum. yeni Koronavirüs’ün ortaya konduğu tablo ile kamuoyundaki pan olarak orantılı olmadığını da ifade etmek istiyorum. ”

“İçimizde bu virüsü taşıyan insanlar da olabilir” 

Özellikle İran’da bu sayıların nasıl arttığını biliyoruz. Sınırda tedbirlerimizi daha yoğun uyguluyoruz. Herhangi bir bulgusu yoksa biz mümkün mertebe 14 güne tamamlandı sonra süreç bitirmek istiyoruz.

“Yurt dışına çıkanlar oğlu 14 günlerini evde geçirsin”

“Kapımızda bir salgın olduğunu biliyoruz. Belki, bu süreçte bu virüsü taşıyan içimizde insanlar da olabilir. Dün, önceki gün veya 14 gün içinde olduğunuzu belirtin. girmemelerini ve mümkün mertebe oğlu 14 gün günlerini evde geçirmeyi önemsiyoruz.

Genelde seyahat edenlerin gençler olduğunu biliyoruz. Risk oluşturmayabilir o kişilerle ilgili. Fakat bu gün içinde tamamlamalarını, temas halinde olanların da riayet etmesini ve insanlarla yakın temas içinde olmamalarını gerektirir. 14 gün kalabalık ortamlara girmemelerini, herhangi bir bulgusu için, ateş gibi, öksürük gibi olmalı maskesini takarak müracaat etmeyi düşündüğünüz. ”

Raporlu sayılacaklar

O bugünle yarın rastlanmayacağı içindir gelmez. 14 güne kadar kullandığınız kişi veya çalışanların sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri için 14 güne kullanın İran, Irak, Güney Kore, Bu yazı sağlık kuruluşuna gitmiş olacağız.Çin gibi tasarlamak geçirmiş olanların raporlu sayılabileceklerini ve bu dönemi evlerinde geçirdiğini ifade etmek istiyoruz.

Bu salgınla mücadele edilir sorun yok. Bir mevsimsel grip gibi düşünelim. Ama bu salgının, bu virüsün bulaşıcılığının çok yüksek olduğu biliyoruz. Riskin yaşlı odasında olduğunu biliyoruz. Bu ülkelerle, yurt dışı teması olmuş olduğu kalabalık ortama girmeden, evlerde kendilerine izolasyon uygulamalarını ve sağlık kuruluşlarına müracaat etmeyi istiyoruz. 940 şüpheli vakamız oldu, örneklereleri çalışıldı. Üye ile birlikte 1162 çalışılan numune oldu, bunlar içinde pozitif vakamız olmadı.

Suudi Arabistan’a gidenlerin demek yayın bir artış olmuştu. Bildiğiniz gibi Suudi Arabistan bu konuda kapattı. Bundan sonra da ülkemizden gidişler olmadı. Önemli olan bu süreçte giden vatandaşımızın ülkeye gelişinde çalışır. Biz cumartesi akşamından itibaren, umreden gelen bütün vatandaşlarımızı termal kameradan zaten geçmiş oluyorlar. Bunun teker teker sağlık muayenesinden geçirdik. 13 bin 834 vatandaşımız. Bu vatandaşımızın içinde ise toplam mevsimsel kavrama bulunan vatandaşımızın sayısı da 9 kişiyi geçmedi. Ve bizim şüpheli buldunuz, hastalık bulgusu olarak gördüğümüz 5 kişiyi tek kişilik ambulanslarımızla sağlık kuruluşlarına götürdük. Testleri da testleri negatif çıktı, iki vatandaşımızınki de yorumu. Sadece 9 kişide hastalık bulgularının görülmesi son derece önemli.

Umre’ye giden vatandaşımızın daha bir tedbirli ve kalabalık ortamdan uzak durmaya ve mümkün mertebe maske kullandıklarını gördük. bile tedbir bile tek başına mevsimsel gribin lütfen görülmeme bakın inen bir sonuçla karşı karşıya bıraktı. Yani biz dediğimiz şekilde kişisel hijyen kurallarılarında, kalabalık ortamlara girmeme, kullandığınız normal yıkamadi önlemleri almaya devam edersek gripte gereklidir. Korona’dan korunmanın yöntemi de mevsimsel gripten koruma yöntemileriyle aynı.

14 gün yurt dışından gelenlerin evlerinde zaman geçirmelerinin önemli olduğunu hatırlatıyoruz.

Şu an vatandaşlarımızın endişeye kapısını gerektirecek bir durum yok. Sık el yıkama, kapalı ortamların havalandırılması, tokalaşma ve yakın temasta kaçınılması, gribal enfeksiyona girenlerin yoğun ortamlara girmemesi ve maske kullanımı… Bunlar Koronavirüs’ten değil mevsimsel gripten korunma korunmasını önerdi. Bunlara salgın zamanı değil her zaman dikkat etmek için düşünüyorum. “

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!