SON DAKİKA

BAKAN AKAR’DAN ‘GÜVENLİ BÖLGE’ AÇIKLAMASI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ABD ile güvenli bölge konusunda mutabakata varıldığını açıkladı. Akar “Birinci safhayla ilgili sahada uygulamalara geçildi. Teröristlere ait mevzilerin ve tahkimatın tahribine başlandı.” dedi.

Bu haber 24 Ağustos 2019 - 16:56 'de eklendi. Son Güncelleme24 Ağustos 2019 - 17:58

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ile güvenli bölge mutabakatına varıldrığını ve Birleşik Müşterek Harekat Merkezi’nin tam kapasiteyle faaliyete başladığını duyurdu. Akar “Birinci safhayla ilgili sahada uygulamalara geçildi.” dedi.

Bakan Akar, güvenli bölge tesisi ile ilgili “İlk ortak helikopter uçuşu bugün yapılıyor. Ayrıca teröristlere ait mevzilerin ve tahkimatın tahribine de başlandı.” dedi. Akar ayrıca “İdlib’de gözlem noktalarımıza veya oradaki varlığımıza yönelik herhangi bir saldırıda meşru müdafaa hakkımızı sonuna kadar kullanırız.” diye konuştu.

GÜVENLİ BÖLGE NEDİR?

Güvenli Bölge; Suriye’nin kuzeyinde Afrin kantonu ile Kobani kantonu arasında oluşturulması planlanan, IŞİD, YPG ve Suriye rejimi güçlerinin tamamının çıkarılmasının öngörüldüğü bölge. Türkiye 24 Ağustos 2016 tarihinde Fırat Kalkanı Harekatı adı altında bahsi geçen bölgede kontrolü sağlamaya yönelik operasyon başlatmıştı. Türkiye sınır içi ve sınır dışı güvenliği için hayati önemde olan bölge için 3 yıldır yoğun bir diploması trafiği sürdürüyordu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!