SON DAKİKA

BAKAN AÇIKLADI: 18 İLDE 33 MİLLET BAHÇESİ YAPILIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Millet Bahçeleri Cumhurbaşkanımızın, vatandaşımızın talebini çok net görerek açıkladığı büyük bir projedir. İnşallah her ilimizde en az bir tane olacak şekilde Millet Bahçesi yapacağız.” dedi.

Bu haber 08 Kasım 2018 - 0:11 'de eklendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hilton Bomonti Hotel’de düzenlenen “Sign Of The City Awards Ödül Töreni”ne katıldı.Gayrimenkul sektörünün içerisinden geldiğini anımsatan Kurum, “Yeni hükümette de Çevre ve Şehircilik Bakanı oldum.

Allah böyle bir görevi nasip etti. Geldiğimizde sektörümüzde toplantılar yaptık ve sektörümüzle bir araya geldik, problemler neyse bunları masaya yatırdık. Hem sektör temsilcileriyle hem de sektörü ilgilendiren tüm kurumlarla istişarelerde bulunduk. Bize düşen hızlı bir şekilde sektörün içinde bulunduğu problemleri aşmak için çalışmalar yapmaktı.” diye konuştu.Bakan Kurum, ilk çalışmalarının “Türkiye İçin Kazanç Vakti” sloganıyla başlayan konut satış kampanyası olduğunu dile getirerek, bu kampanyayla çok güzel satışlar gerçekleştiğini söyledi.

“GEREKSİZ İŞLERİ TASFİYE ETTİK”

Bu kampanyanın diğer sektörleri de tetiklediğini ifade eden Kurum, şunları aktardı:”Bunun dışında ülkenin bulunduğu ekonomik savaş içerisinde bazı şeyleri de gözden geçirmemiz gerekiyordu. Bu savaş noktasında bizim de gereksiz gördüğümüz, başlamış ama çok ilerlememiş, yapmasına şu an için çok acil ihtiyaç olmayan işlerin tasfiye edilmesi kararını aldık. Buna ilişkin bize bağlı kurum ve kuruluşlara yazı gönderdik. Toplu Konut İdaresi’ne, Emlak Konut’a, İller Bankası’na, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’ne… Gereksiz gördüğümüz işlerin tasfiyesi edilmesini ve bu işlere devam edilmemesini içeren bir yazı yazdık.

Buna ilişkin de gereksiz işlerin tasfiyesini gerçekleştirdik. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile, biliyorsunuz AK Parti iktidarında yaklaşık 2003’ten bu güne 840 bin konut ürettik. Bu konutları alan vatandaşlarımıza da TEFE, TÜFE artışıyla satış yaptık.

Bu artışların da yüzde 8,10 ve 12’yi geçmeyecek şekilde düzenlemesini yaptık. Vatandaşımızın daha rahat ödemesi noktasında bir düzenleme yapmış olduk.”Kurum, sonrasında otopark yönetmeliğini çıkardıklarını hatırlatarak, büyükşehirlerde her daireye bir otopark yapılmasını içeren bir düzenleme yaptıklarını söyledi. Düzenlemenin sadece bununla kalmadığını da ifade eden Kurum, “park et-devam et” uygulamasıyla imar planlarında otopark zorunluluğunu getirdiklerine dikkati çekti.

Şehir merkezinde kamu alanlarının altına otopark yapabilme imkanını getirdikleri bilgisini veren Kurum, bunun büyükşehirlerdeki otopark ihtiyacını karşılayacak önemli bir adım olduğunu kaydetti.

MİLLET BAHÇELERİ

Kamu binalarıyla ilgili standartlarına ilişkin de düzenlemeler yapıldığını belirten Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü:”Cumhurbaşkanımız liderliğinde 100 günlük eylem planlarını açıkladık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak biz de 39 eylemle bu 100 günlük plana girdik. Bu eylem planları içerisinde tüm sektörleri ilgilendiren hem şehircilik anlamında hem de çevre anlamında birçok eylemimiz var. Katı atık, atık su tesisleri, içme suyu altyapısı, kanalizasyon altyapısı.

Millet Bahçeleri Cumhurbaşkanımızın, vatandaşımızın talebini çok net görerek açıkladığı büyük bir projedir. İlk yüz günde 18 ilde 33 bahçe yapıyoruz. İnşallah ikinci ve üçüncü yüz günlük planlarda her ilimizde en az bir tane olacak şekilde Millet Bahçesi yapacağız. Bu bahçeler, sadece İstanbul’da kişi başı yeşil alan miktarını yaklaşık yüzde 10 artırıyor.

Yurt dışına gittiğimizde gördüğümüz ve imrendiğimiz ama ‘Burada neden yok?’ varsa da ‘Neden az?’ dediğimiz Mille Bahçelerini şehirlerimize kazandıracağız. Bu bahçelerin içinde vatandaşımızın her türlü ihtiyacını giderecek millet kıraathaneleri, sosyal alanlar, kültürel alanlar, sporla alakalı aklınıza ne geliyorsa bunların yapılacağı alanlar da inşa edilecek.

Bu inşa edilen alanların büyük kısmı en iyi lokasyondaki arazilerdir.”Kurum, iklim değişikliği konusunun da sürekli gündemlerinde olduğunu dile getirerek, bunlara ilişkin özellikle Karadeniz bölgesi ve İstanbul olmak üzere tüm illeri kapsayacak eylem planı hazırladıklarını kaydetti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!