SON DAKİKA

Bağdat’ta Bazı Restoranlara Türk Vatandaşlarının Girmesi Yasaklandı

Irak’ta Terör örgütü PKK/YPG ve İran’a yakın yayın organları tarafından hedef gösterilmesi sonrası Türklere karşı ırkçılık zirve yaptı.

Bu haber 22 Temmuz 2022 - 20:53 'de eklendi.
Abone ol

Irak’ta Türkiye, Kürtçü terör örgütü PKK/YPG ve İran’a yakın yayın organları tarafından hedef gösterildi.

Irak hükümetinin resmi olarak Türkiye’ye nota vererek Ankara’dan özür talep etmesi ve Türk ordusunun tüm güçlerini Irak topraklarından çekmesine yönelik çağrı yapmasının ardından Türk makamlarından yapılan açıklamalarda, Türkiye’nin sivilleri asla hedef almadığı belirtildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak hükümetinin terör örgütü propagandasına alet olmaması ve olayın aydınlatılması için ortak çalışma yapılması çağrısında bulundu.

Buna karşın İran destekli Şii dini liderlerin çağrılarıyla Irak’ta Türkiye karşıtı hareketler hız kazandı. Necef’teki Türkiye Vize Merkezi’ne saldırı düzenlenerek kapıda yer alan Türk bayrağı indirildi. Türk bayrakları ve Erdoğan posterlerini ayaklar altına alan protestocular, Bağdat’taki eski büyükelçilik binamıza saldırdı. Şu an Türk Büyükelçiliği’ne ait bir kültür merkezi olan binaya giren Araplar Türk bayrağını indirerek yaktı. Büyükelçiliğe girmeye çalışan Araplarla güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandı.

Bunların ardından Irak’ın başkenti Bağdat’ta bazı restoranlara Türk vatandaşlarının girmesinin yasaklandığı bildirildi. Bir işletmenin kapısına “Türklerin girmesine izin verilmiyor” yazısı asıldı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR