BAE’DEN TÜRKİYE’YE KAŞIKÇI ELEŞTİRİSİ!

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri’nden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Muhammed Gargaş, Kaşıkçı cinayetindeki tavrından dolayı Türkiye’yi eleştirdi.

BAE’DEN TÜRKİYE’YE KAŞIKÇI ELEŞTİRİSİ!
Yayınlama: 15.12.2018
3
A+
A-

Twitter hesabından açıklama yapan Gargaş, Türkiye’nin Suudi Arabistan’ı alan tavrı, bölgedeki konumuna zarar vereceğini ve nüfuzunu sınırlayacağını öne sürdü. Türkiye’yle birlikte Katar’ı da hedef alan Gargaş şunları yazdı: Katar’ın Suudi Arabistan ve liderliğine karşı yürüttüğü sistematik kampanyası, yeni ve şaşırtıcı bir şey değil. Tam tersi, Doha’nın komşularını hedef alan, belgelenmiş ve tescillenmiş bir metodu.”

https://twitter.com/AnwarGargash/status/1073634450867675141

Bölgedeki kutuplaşmaya dikkat çeken Gargaş, açıklamasının devamında “Bölgenin tanıklık ettiği kutuplaşmada garip olan şey, mantığın yokluğu, pusulanın kaybolması ve sözler ile eylemler arasındaki farklılık. Demokrasinin bayrağını taşıdığını iddia edenler, basın özgürlüğünü savunanlar ve siyasal amaçları için dini söylemi istismar edenler kimdir, bir onu düşünelim?” diye yazdı. 2 Ekim’de girdiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde, Suudi Arabistan Türkiye tarafından sert bir şekilde eleştiriliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’ın tutukladığı kişileri Türkiye’ye teslim etmesini istemişti.

 

 

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı