SON DAKİKA

BAE, Vodafone’a Ortak Oldu!

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli telekom şirketi E&, Vodafone’a ortak oldu. BAE, şirketin yüzde 9,8 hissesini 4,4 milyar dolara satın aldı.

Bu haber 23 Mayıs 2022 - 23:46 'de eklendi.
Abone ol

İngiltere merkezli telekom şirketi Vodafone, içerisinde bulunduğu mali kriz sebebiyle Birleşik Arap Emirlikleri’yle (BAE) ortak oldu. BAE’li telekomünikasyon şirketi E&, Vodafone’un yüzde 9,8 hissesini 4,4 milyar dolara satın aldı.

Bloomberg’in hesaplamalarına göre, Emirates Telekomünikasyon Grubu, hisse başına yaklaşık 1,59 dolar teklif ederek yüzde 9,8 payı 4,4 milyar dolar karşılığında satın aldı. Satın alma fiyatı, Vodafone hisselerinin son kapanış fiyatından yüzde 10 daha yüksek oldu.

Eski adı Etisalat olan ve E& ismiyle yeniden markalaşan şirket, uzun vadeli bir yatırımcı olarak kalmak istediğini ve Vodafone’un geri kalanı için bir teklifte bulunmayacağını söyledi.

BAE merkezli teknoloji şirketi, yalnızca küresel çeşitlendirme peşinde olduğunu ve ticari ortaklıklar için fırsatlar geliştirmek istediği belirtti.

Bloomberg verilerine göre satın alma sonrası E&’nin Vodafone’daki payı, BlackRock, Vanguard ve HSBC’nin önüne geçti. Vodafone ise yaptığı açıklamada, “E& ile uzun vadeli bir ilişki kurmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

E& CEO’su Hatem Dowidar ise açıklamasında, “Yatırımımız, en güçlü küresel telekom markalarından biriyle birlikte çalışabilmek için eşsiz bir fırsatı temsil ediyor” ifadelerine yer verdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

E&, son yıllarda organik büyümeye odaklanarak anlaşma faaliyetlerini hızlandırmıştı. Şirket Suudi Arabistan’da 2,1 milyar dolarlık ek satın alma yapmak istiyor. Ayrıca son dönemde Asya ve Afrika’daki birçok gelişmekte olan pazarda varlık kazandı.

BAE komşusu ve ticari rakibi Suudi Arabistan’a benzer şekilde yatırımlarını yurtdışında büyüyen teknoloji ağırlıklı sektörlere kaydırarak petrol sonrası döneme hazırlanmaya çalışıyor.

Kaynak: Bloomberg 

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN