SON DAKİKA

BAE İLK UZAY YOLCULUĞU İÇİN TARİH VERDİ

Uzun süredir uzay çalışmalarına yatırım yapan Birleşik Arap Emirlikleri, ilk astronotunun 25 Eylül’de uzay yolculuğuna çıkacağını duyurdu.

Bu haber 25 Şubat 2019 - 18:28 'de eklendi.

Emirlikten yapılan resmi açıklamada, ülkenin ilk astronotları olan Hazza el Mansouri ve Sultan Neyadi’den birinin 25 Eylül’de Rus Soyuz roketiyle uzaya gönderileceğini duyurdu.

Rusya’daki eğitimlerini tamamlayan dönen astronotlar geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi ve ülkenin uzay merkezinin başkanı Hamdan Bin Mohammed Bin Rashid El Maktum ile bir araya gelmişti.

KİMİN GİDECEĞİ AÇIKLANMADI

Bugün yapılan açıklamada aslında uzaya gidecek astronotun isminin de duyurulması bekleniyordu. Ancak yetkililer sadece fırlatma tarihini vermekle yetindi. Ülkedeki kitaplara geçecek ismin mayıs ayında açıklanması bekleniyor. Bu görev için seçilmeyen ismin gelecekte başka bir projeye katılacağı belirtiliyor.

Bir süredir kaynaklarını uzay çalışmalarına aktaran bu zengin Körfez ülkesi, ilk yerli yapımı uydusu olan HalifeSat’ı geçtiğimiz ekim ayında Japonya’da bulunan Tanegashima Uzay Merkezi’nden fırlatmıştı.

Birleşik Arap Emirlikleri ayrıca 2117 yılında Mars’ta ilk insan yerleşimini kurmayı amaçlıyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!