SON DAKİKA

AZERBAYCAN VE TÜRK ORDUSU SON ANDA ERMENİ KİRLİ NÜKLEER BOMBASINDAN KURTULDU MU?

Ermenistan’ın hezimete uğradığı 44 günlük Karabağ savaşında Erivan yönetimine nükleer atıklardan hazırlanan ‘kirli bomba’ kullanması yönünde tavsiyede bulunulduğu ortaya çıktı.

Bu haber 23 Aralık 2020 - 14:58 'de eklendi. Son Güncelleme24 Aralık 2020 - 21:42
Atatürk'ün Katilleri

Ermenistan’da eski başbakanlardan Hrant Bagratyan, “Paşinyan’a defalarca bu şık önerildi. Biliyorum. Ancak o, kirli bomba fikrini kabul etmeyerek savaşı kaybetmeyi tercih etti” dedi.

İHANET SUÇLAMASI

Savaşın kaybedilmesinden Başbakan Nikol Paşinyan’ı sorumlu tutan Bagratyan, “Savaşı kaybetmemizin bir numaralı sorumlusu Nikol Paşinyan. Ermenistan’ın elinde savaşı bir günde durduracak silah vardı. Nükleer santral atıklarından hazırlanmış kirli bomba Azerbaycanlılar ve Türklere karşı kullanılacaktı. Kirli bomba önerisi Paşinyan’ın önüne kondu. Ancak o, kabul etmedi. Bunun yerine vatanına ihanet ederek cephenin ancak kuzey bölgelerini koruyabildi. Güney için ise düşmanla anlaşarak danışıklı savaş yürüttü” açıklamasını yaptı.

BÖLGE İÇİN TEHDİT

Bagratyan’ın demecinde bahsettiği radyoaktif kirli bomba, Ermenistan’da Sovyetler Birliği döneminden beri çalıştırılmaya devam edilen ve yapısı, nükleer çekirdeği eriyen “Çernobil”e benzeyen “Metsamor” nükleer santralinden çıkan radyoaktif nükleer atıklardan oluşturulmuş bir silah. Bu tür silahlar klasik nükleer bombalar gibi patlayarak tahribata yol açmasa da, radyoaktif serpintiye neden olarak önemli sağlık ve çevre sorunlarına sebep oluyor. Türkiye, Metsamor nükleer santralinin sadece Ermenistan için değil, başta Türkiye olmak üzere tüm bölge için ciddi tehdit oluşturduğunu Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na defalarca dile getirmişti.

Atabey Hüseyin Hakkı Kahveci bugün ortaya çıkan gerçeği twitter hesabından 28.10.20 tarihinde açıklamıştı…

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!