SON DAKİKA

AZERBAYCAN TURAN PARTİSİ BAŞKANI BAYOĞLU: ATATÜRK’ÜN ‘NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE’ FİKRİNİ DOĞRU BİLİRİZ

Kardeş Azerbaycan’da siyasette yeni olmasına rağmen birçok önerisi ve gündemi ile Azerbaycan’da ön plana çıkan Turan Partisi Başkanı Jahandar Bayoğlu, önemli açıklamalarda bulundu.

Bu haber 09 Haziran 2020 - 0:24 'de eklendi. Son Güncelleme9 Haziran 2020 - 03:40

Verdiği röportajda çarpıcı bilgiler paylaşan Bayoğlu, şu açıklamalarda bulundu;

– Turan coğrafyasında ve Türk devletlerinde, Türklerle birlikte, birçok etnik azınlık olduğunu biliyoruz. Turan’daki ulusal politikayı nasıl görüyorsunuz? Diğer uluslara karşı tutumunuzu ifade etmenizi istiyoruz.

Türkler binlerce yıldır kendisini Amerika, Asya ve Avrupa’da kuran ve dünyaya medeniyet getiren bir ırkın adıdır. Bu Türklerin bir arada yaşadığı yer Turan’dır. Turan Partisi Azerbaycan Cumhuriyeti’nde siyasi çaba sarf etse de, yavaş yavaş Turan coğrafyasını politik bir siyasete dönüştürmeyi hedefliyor. Bu açıdan bakıldığında, tüm Türk devletlerinin siyasi yaşamını göz önünde bulundurarak ulusal ve etnik azınlıklar dediğimizde, Atatürk’ün “Ne mutlu bir Türk” fikrinin gerçeğini biliyoruz, kendisini Türk olarak Türk olarak gören herkesi kabul ediyoruz! Bunu idealist bir yaklaşım olarak da takdir ediyoruz!

Kendini Türk olarak görmeyen herkes, toplantılarımızdan ve ait olduğu etnik azınlıklara vatandaşlık hakkından yararlanmalıdır. Güçlü bir Türk ulusu güçlü bir devlet demektir. Güçlü bir devlette yaşayan her azınlık da güçlüdür. Türk devletinde yaşayan her etnik azınlığa devlet tarafından bakılmalı ve ulusal kültürel haklar korunmalıdır! Dünyanın diğer uluslarının hiçbirini düşmanımız olarak görmüyoruz ve onlarla işbirliği yapmaya hazırız. Bizim için Rus, Fars, Çin şovenizmi ve Ermeniler gibi tavukları bizim düşmanlarımız! Biz Perslerin, Rusların ve Çinlilerin düşmanları değiliz. Onların adına Türk milletine karşı şovenizme karşıyız. Bu mübarek savaşı kazanmak ve dünyayı kötülükten kurtarmak görevimizdir!

-Jadandar bey, çok dinli tüylerin dini kavramı ve Türk Devletleri Birliği’ne inanç politikası ne olmalı?

Türklerin inançları hakkında kafa karıştırıcı makaleler var. Turan Partisi’nin bu hassas konuya köklü bir yaklaşımı var ve biz bu yolda ilerliyoruz. Tek bir Tanrı’ya olan inancın, dünyanın ilk kültür taşıyıcıları olan Türklerle başladığı doğrudur. Bu Tengriizm. Türkler zaman zaman dünya hükümetinin tüm inançlarına hakim oldular. Bu inançlara sahip olmalarına rağmen, yaşam, yaşam ve aile yapısı felsefelerine temel inançları olan İlahi Vasfı bırakmadılar. Modern dünyamızda Türkler, Budizm ile birlikte İslam, Lamaychi, Hıristiyanlık ve Mousavi dinlerini benimseyerek tanrısallıklarını korudular. Turan Partisi Türk kimliğimize dayanıyor ve hiçbir dini inanca karşı değil. Birçok dinde olmak da dünyaya açılmanın bir yoludur. Tüm dini inançların özgür ve devletin bakımı altında olması gerektiğine inanıyoruz. Bize göre, Turan’da Türk devletlerinin bir İnanç Merkezi kurulmalıdır. İnançların temsilcileri merkezin yüce organında temsil edilmelidir. İnançlarımız dünyaya adalet getiren Büyük Türk milleti ile birleşmelidir!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!