Azerbaycan Savunma Bakanlığı: Karabağ’da Operasyon Başlatıldı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek amacıyla bölgede antiterör operasyonu başlatıldığını duyurdu. Tansiyonun hızla yükseldiği bölgede yeni savaş endişesi giderek büyürken Ermenistan’a açık destek veren İran’dan gelen Türkiye karşıtı yorumlar dikkat çekti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı: Karabağ’da Operasyon Başlatıldı
Yayınlama: 19.09.2023
76
A+
A-

Azerbaycan ve Ermenistan arasında 2020’de patlak veren Karabağ Savaşı sonrası gerilimin giderek yükselmesi “yeni savaş” endişelerine yol açarken bugün tansiyon bir anda fırladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek amacıyla bölgede antiterör operasyonu başlatıldığını duyurdu. Açıklamada, “Siviller ve altyapı tesisleri hedef alınmıyor, yalnızca meşru askeri hedefler yok ediliyor. Uygulanan tedbirler hakkında Rus Barış Gücü Komutanlığına ve Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi Yönetimine bilgi verildi” denildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada ayrıca, Karabağ bölgesindeki Ermeni silahlı güçlerin son birkaç ayda Azerbaycan ordusunun mevzilerine sistematik şekilde ateş açmasının, arazilere mayın döşemeyi sürdürmesinin, istihkam ve mevzi çalışmalarında bulunmasının gerilimin artmasına neden olduğu belirtildi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı ise, bölgede barışın tek yolunun Ermenistan’ın silahlı kuvvetlerini Karabağ’dan derhal çıkarması olduğunu vurguladı.

Tansiyonun hızla arttığı bölgede son olarak Ermeni güçlerin döşediği mayının patlaması sonucu 4 Azerbaycanlı polis şehit oldu. Karabağ’daki yasa dışı Ermeni güçlerinin açtığı ateşte de 2 Azerbaycan askeri yaralandı.

Ateşkeste arabulucu rolü üstlenen Rusya, son gerilimle ilgili taraflarla temas halinde olduğunu duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, durumun endişe verici olduğunu ve Rus barış gücünün Karabağ’daki misyonunu sürdüreceğini ifade etti.

Karabağ’da yasa dışı Ermeni güçlerin döşediği mayının patlaması sonucu 4 Azerbaycanlı yaşamını yitirdi. 

İRAN BASININDAN SKANDAL YORUM

2020’deki savaşın ardından Rusya-Azerbaycan-Ermenistan arasında yapılan ateşkes anlaşması kapsamında, Azerbaycan’la Nahçıvan’ı birleştiren yeni bir koridor açılmasına karar verilmişti. Ancak Azerbaycan’ın “Zengezur Koridoru” olarak nitelediği ve ülkeyi Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ve Türkiye’ye bağlamayı hedefleyen yolla ilgili Bakü ve Erivan arasında anlaşmazlık son dönemde giderek artıyor.

AFP’ye konuşan bölgedeki uzmanlar Karabağ’da savaşın her an yeniden başlayabileceğini belirtirken, son dönemde Ermenistan’la iş birliğini artıran İran’dan skandal bir yorum geldi.

İran basını, Azerbaycan ve Türkiye’yi bağlayacak Zengezur Koridoru’nun Tahran’ın bölgedeki jeopolitik etkisini tehdit edeceğini, Tahran için Rusya’yla kara bağlantısını korumak açısından önem taşıyan İran-Ermenistan hattını keseceğini yazdı. İranlı reformistlere yakın Ham Mihan gazetesi, Tahran’ın savaş çıkması halinde Türkiye’ye karşı Ermenistan’a askeri destek verebileceği yorumunu yaptı.

Son dönemde Ermenistan’a açık destek veren İran, daha önce de Türkiye’yi hedef alan açıklamalarda bulunmuştu.

Karabağ’da 2020’de 1,5 ay süren savaş, Rusya’nın arabuluculuğunda kırılgan bir ateşkes anlaşmasıyla sona ermişti ve son dönemdeki barış görüşmelerinde de ilerleme sağlanamıyor.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı