SON DAKİKA

Avusturya Başbakanı Kurz: “Afgan Mülteci Alınmasına Karşıyım, Ben Olduğum Sürece Almayacağız!”

Daha önce sığınmacılar için “Bu hasta ideolojiyi ithal etmek istemiyorum” diyen Avusturya Başbakanı Kurz, yeni açıklama yaptı. Kurz, “Daha fazla mülteci ağırlamamıza açıkça karşıyım ve ben Başbakan olduğum sürece bu gerçekleşmeyecek” dedi.

Bu haber 22 Ağustos 2021 - 16:13 'de eklendi.
Abone ol

Daha önce ‘mülteciler’ hakkında, “Bu hasta ideolojiyi Avrupa’ya ithal etmek istemiyorum. Gelen insanlar arasında açıkça homofobik olan ve kadınların haklarını kayıtsız şartsız yukarıda tutmayanların sayısı çok” açıklaması yapan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, yeni bir açıklama yaptı. 

Sebastian Kurz, Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesinin ardından yeni Afgan mültecilerin ülkesine gelmesine karşı olduğunu söyledi. Kurz, “Gönüllü olarak daha fazla mülteci ağırlamamıza açıkça karşıyım ve ben başbakan olduğum sürece bu gerçekleşmeyecek.” dedi.

Afganistan’da Avrupa Birliği kurumları adına çalışan Afganların iltica edebileceği ülkeler arasında bir seçenek olarak Avusturya’nın bulunmadığını ifade eden Başbakan, “Daha fazla kişiyi kabul etmemiz gerektiğini düşünmüyorum. Tam aksini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

“AFGANLAR KENDİ BÖLGELERİNDE KALSIN”

Başbakan Kurz, Afgan mültecilerin bölgede kalmasını önerirken Türkmenistan ve Özbekistan’da resmi verilere göre sırasıyla sadece 14 ve 13 mülteci olduğuna dikkat çekti.

Avusturya, 2015-2016 yıllarında nüfusunun yaklaşık yüzde 1’ini oluşturan bir göç akımıyla karşı karşıya kaldı. Göçe karşı sıkı önlem alma vaadiyle öne çıkan Kurz ise 2017 yılından bu yana tüm seçimlerden zaferle ayrıldı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Birleşmiş Milletler verilerine göre ülke Avusturya, AB’de en fazla Afgan mülteci ağırlayan ikinci ülke. NATO üyesi olmayan ülkenin Afganistan çok az sayıda askeri bulunuyordu.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ülkeden tahliye edilen Afganlara tüm AB ülkelerinin kapılarını açması için çağrıda bulunmuştu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR