SON DAKİKA

Avustralya’da ‘Tespit Edilen En Büyük’ Dolu Yağdı

Avustralya’nın kuzey doğusunun bazı bölgelerinde 16 cm çapındaki büyük dolu taneleri camları ve güneş panellerini parçaladı.

Bu haber 20 Ekim 2021 - 19:03 'de eklendi.
Abone ol

Avustralya’da, bugüne kadar kayıtlara geçen en büyük dolu tanesinin yağdığı açıklandı.

16 CM ÇAPINDA DOLU YAĞIŞI DÜŞTÜ

Ülke meteoroloji bürosu tarafından yapılan açıklamada, bu hafta Avustralya’nın doğu kıyısına rekor büyüklükte dolu yağışı düştüğü belirtildi.

Yağan dolu tanesinin greyfurttan daha büyük olduğu belirtilirken, Queensland eyaletinin bazı bölgelerinde camları ve güneş panellerini kırdığı aktarıldı. Meteoroloji Bürosu (BOM), Brisbane’in 954 km kuzeyindeki Mackay’ın kuzeyindeki Yalboroo bölgesinde sert bir fırtına görüldüğünü ve 16 cm çapında rekor boyutlu dolu taneleri getirdiğini söyledi.

16 cm çapında rekor boyutlu dolu yağdı

16 cm çapında rekor boyutlu dolu yağdı

 BOM, dev dolu tanelerinin çok nadir görüldüğünü ve yalnızca belirli koşullar altında oluştuğunu vurguladı.

BOM açıklamasında, “Central Queensland çok soğuk, kuru hava, sıcak ve nemli havanın bir kombinasyonuna sahipti” açıklamasında bulunurken, “Bu gök gürültülü fırtınalar geliştikten sonra, atmosfer aşırı derecede kararsızdı ve bu da yerçekimi doluyu yere indirmeden önce dolunun büyümeye devam etmesine izin verdi” ifadelerine yer verdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Meteoroloji Bürosu, en büyük dolu tanesi rekorunun 2020’de Queensland’deki bir fırtına sırasında kaydedildiğini belirtirken eyaletin bazı bölgeleri için şiddetli bir fırtına uyarısı yaparak fırtınaların eyaletin doğu bölgelerine yayılmasının beklendiğinin altını çizdi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!