SON DAKİKA

Avrupa’nın En Aktif Volkanı Etna Yanardağı Patladı: Bölgede Depremler Meydana Geldi

Son dönemde harekete geçen Etna Yanardağı patladı. Yanardağın lav püskürtmesi sebebiyle Katanya havaalanının faaliyetlerinde kısıtlamaya gidildi.

Bu haber 19 Ocak 2021 - 15:32 'de eklendi.
Abone ol

İtalyan haber ajansı ANSA’nın haberine göre, yanardağın magmatik kanallarındaki iç hareketlilik nedeniyle lav püskürttüğü ve dağdaki volkanik faaliyetlerin Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) tarafından izlendiği bildirildi.

Etna ve civarında 3,3 büyüklüğünde volkanik depremin kaydedildi

Havaalanı kriz masası, yanardağdaki volkanik hareket nedeniyle havaalanın iki sektörünü kapatırken, bir saatte 4 uçağın iniş yapmasına izin verileceği, gidiş seferlerinde sınırlandırma olmadığı ancak rötarların olabileceği belirtildi.B ölgede depremler meydana geldi.

Diğer yandan bölgeden gelen haberlere göre, son püskürtmeler dolayısıyla Etna ve civarında 3,3 büyüklüğünde volkanik depremin kaydedildiği ifade edildi.

İşte o görüntüler:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

EN ÖFKELİ YANARDAĞI: ETNA YANARDAĞI

Sicilya’nın doğu kıyısında, Messina ve Katanya’ya yakın aktif bir yanardağ olan Etna Yanardağı, Avrupa’nın en yüksek ve en aktif yanardağı olarak kabul ediliyor. Şu anki yüksekliği 3.326 m olan yanardağ, 1865’teki yüksekliğine göre 21,6 m daha alçaktır. Bu yükseklik, zirvedeki patlamalara göre de değişiklik gösteriyor. 1190 km² alan kaplayan ve taban çevresi 140 km’ye varan Etna Yanardağı, İtalya’da Alplerin güneyindeki en büyük dağ olarak yer alıyor. Yüksekliği, en yakın rakibi Vezüv’ün 3 katı, Stromboli’nin ise 3,5 katı kadar olan Etna Yanardağı, 2013’te Dünya Mirası ilan edildi.

Etna Yanardağı, yerli halk için çok şey ifade ediyor. Bölgede yaşayan insanlar için Etna, bilimsel bilgiden ve veriden daha fazlası anlamına geliyor. Yerli halk, Etna’yı değişmeyen bir yoldaş olarak görüyor ve ona ‘Mama’ diyor. Kendi yöntemleriyle Mama’nın gölgesi altında ve onunla birlikte yaşamaya alışmış durumda olan yerli halk, dağın patlamasından korkmadıklarını belirtirken, dağ ile kardeşlik bağı kurduklarına inanıyor.

Etna Dağı’nda her zaman patlama riski olmasına rağmen Etna’nın lavlarının oldukça yavaş ilerlediği biliniyor. İstatistiklere göre Etna Dağı, son 2 bin 700 yıl içerisinde 77’den fazla insanın ölümüne sebep olmuş durumda.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!