SON DAKİKA

Avrupa Birliği, Akdeniz’deki Tartışmalı İrini Operasyonu’nun Yetki Süresini Uzattı

Avrupa Birliği, Akdeniz’de Libya’ya yönelik silah ambargosunu denetlemek için hayata geçirdiği tartışmalı İrini Operasyonu’nun yetki süresini 31 Mart 2023’e kadar uzattı. Kasım 2020’de insani yardım malzemesi taşıyan bir Türk gemisi Yunanistan açıklarında, Alman kuvvetlerince izinsiz bir şekilde durdurulmuş ve bu olay tepkiyle karşılanmıştı.

Bu haber 27 Mart 2021 - 0:30 'de eklendi.
Abone ol

AB Konseyinden yapılan açıklamada, uzatma kararının operasyonla ilgili stratejik değerlendirme sonrasında alındığı bildirildi.

Bu çerçevede ayrıca Libya’ya yönelik silah ambargosunun yürütülmesi sırasında operasyonca ele geçirilen malzemelerin imhasında uygulanacak düzenlemelerin de daha kesin şekilde tanımlandığı kaydedildi.

TARTIŞMALI BİR HAREKAT OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR

İrini Operasyonu, Libya konulu Berlin Konferansı sonrasında 31 Mart 2020’de başlatılmıştı. Operasyon, BM’nin Libya’ya yönelik silah ambargosunun denetlenmesi için Avrupa Birliği (AB) tarafından Akdeniz’de başlatılan tartışmalı bir harekat olma özelliği taşıyor. 2292 No’lu BMGK kararında meşru hükümet olarak yer alan Libya Milli Mutabakat Hükümeti ile istişare ve izin zorunlu kılınmış olmasına rağmen başlatılan İrini Operasyonu, taraflı ve yasa dışı bir operasyon olarak tepki çekiyor.

BAZI ÜLKELER ÇEKİLDİ

Bazı Avrupa ülkeleri, AB fonlarından yararlanabilmek için operasyona ses çıkarmazken daha cesur davranan bazı ülkeler ise tepkilerini koyarak operasyondan çekiliyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

TÜRK GEMİSİ İZİNSİZ DURDURULMUŞTU

22 Kasım 2020’de Türk bandıralı ROSELINE-A gemisi, taşıdığı insani yardım malzemeleri ile İstanbul’dan demir alarak Libya’ya hareket etmişti. Gemi, Yunanistan Deniz Kuvvetlerinden bir komutanın sevk ve idaresinde yapılan İrini Harekatı’nda görevli Alman fırtakeyni tarafından Mora yarımadasının güneybatısında uluslararası hukuka aykırı bir şekilde durdurulmuştu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!