SON DAKİKA

Ateşe Olarak Atanan Yusuf Yerkel’e Almanya’dan Akreditasyon Verilmedi

Soma’daki maden faciasının ardından madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel, Frankfurt Başkonsolosluğu’na Ticaret Ataşesi olarak atanmıştı. Yerkel’e tepkiler çığ gibi büyürken, Almanya’nın Yerkel’e akredite vermediği öğrenildi.

Bu haber 12 Ocak 2022 - 16:43 'de eklendi.
Abone ol

Soma’da 301 işçinin can verdiği maden faciasında, madenci Erdal Kocabıyık‘ı tekmeleyen Erdoğan’ın eski Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel’in, aylık 6 bin euro maaş ve ek haklarla birlikte Frankfurt’a Ticaret Ataşesi atanmasına tepkiler çığ hibi büyüyor. Yerkel’in gizlice Frankfurt’a geldiği, yerleşme hazırlıklarına başladığı öğrenildi.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre Avrupa’nın dev yayın organları,haberi vermeye başladı. ARD televizyonu, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Bild gibi gazeteler haberin ayrıntıları hakkında bilgi alırken, medya kuruluşları Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğu’nu da telefon yağmuruna tuttu. Başkonsolosluktan, “Atamalar Resmi Gazete’de yayınlanmıyor artık. Biz henüz atama kararını görmedik” cevabı veriliyor.

“TEKMECİ İŞ BULDU”

Alman, Hollanda, İngiltere, Fransa, Belçika, Avusturya medyası konuya büyük ilgi gösterirken başlıklar, “Erdoğan’ın işçi tekmeleyen danışmanı Frankfurt’ta iş buldu” ya da “Tekme atan danışman Avrupa’ya tayin edildi” başlıkları kullanılıyor. Sendikaların ve politikacıların tepkileri de haberlerde yer alıyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

ATAMANIN PERDE ARKASI

Tekmeci Yusuf Yerkel’in tayinine üç ay önce karar verildiği, Ticaret Bakanlığı’nın bu yöndeki önerisinin Dışişleri Bakanlığı tarafından uygun bulunduğu, ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayından geçtiği öğrenildi. Bu onayın ardından, Frankfurt’ta Ticaret Ataşesi olan Tansu Günendi, Ankara’ya çekildi. Deneyimli bir ekonomist olan Günendi’nin dönüş için 2 hafta süresinin kaldığı açıklandı.

ALMANYA AKREDİTE VERMEDİ

Yerkel, Frankfurt’ta yer bakarken, Almanlardan henüz akredite verilmediği, kendisinin de “vize istenmeyen pasaportla” Frankfurt’ta bulunduğu belirtiliyor. Akreditenin verilip verilmeyeceği bilinmiyor. Hizmet pasaportunun kullanılabilmesi için Türkiye’nin bunu hazırlaması, Almanya’nın da bunu onaylaması gerekiyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR