SON DAKİKA

ATATÜRK’ÜN ÖNDERLİĞİNDE KURULAN TÜRK DİL KURUMU 88 YAŞINDA

Atatürk’ün talimatıyla 12 Temmuz 1932’de kurulan Türk Dil Kurumunun kuruluşunun 88. yıl dönümü kaydediliyor.

Bu haber 12 Temmuz 2020 - 18:42 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’in kuruluşun 88. yılına özel yayımlanan kutlama mesajında Türk Dil Kurumunun kuruluş amacının “Türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek” olduğu vurgulandı.

1300’DEN FAZLA KİTAP, 3 SÜRELİ YAYIN VE ZENGİN İHTİSAS KÜTÜPHANESİ

Türk Dil Kurumunun, 88 yıllık köklü birikimiyle millî servetimiz Türkçenin geliştirilip korunmasına yönelik hizmetlerini sürdürmekte olduğu belirtilen açıklamada, kuruluş ilke ve amaçlarından taviz verilmeden Türk dili üzerindeki çalışmalara titizlikle devam ettiği belirtildi. Kurumun yürüttüğü bilimsel çalışmaların, geniş bir yelpazede sunduğu 1.300’den fazla kitap, okurlarıyla buluşan 3 süreli yayın ve zengin ihtisas kütüphanesiyle Türkiye’nin en köklü kültür kurumlarından olduğuna dikkat çekildi.

Son yıllarda sözlük çalışmalarının sanal ortama aktarılması hususunda da önemli adımlar atan Türk Dil Kurumunun, 2020 yılının başında taşınabilir cihazlar için Türkçe Sözlük uygulamasını da hizmete sunduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Kurumumuzun 88. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türkçe için emek veren herkesi saygı ve minnetle anıyor, tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!