SON DAKİKA

Atatürk’ün mirası için yargıya başvurdu: ’88 milyon dolardan payıma düşenin verilmesini istiyorum’

AOÇ’nin bir kısmının ABD’ye büyükelçilik binası yapılmak üzere 88 milyon dolar karşılığında satıldığı yönünde çıkan haberler üzerine harekete geçtiğini belirten 87 yaşındaki Yaltıraklı şunları söyledi: “Medyada çıkan haberlerden inşaat temelinin atıldığını ve inşaatın başladığını öğrendim.

Bu haber 11 Kasım 2017 - 0:39 'de eklendi ve 36 kez görüntülendi.

AOÇ’nin bir kısmının ABD’ye büyükelçilik binası yapılmak üzere 88 milyon dolar karşılığında satıldığı yönünde çıkan haberler üzerine harekete geçtiğini belirten 87 yaşındaki Yaltıraklı şunları söyledi:

“Medyada çıkan haberlerden inşaat temelinin atıldığını ve inşaatın başladığını öğrendim. Ben Türk milletinin mensubu, Atatürk’ün bir mirasçısı, bir birey olarak yapılan bu yanlıştan dolayı 88 milyon dolardan hisseme düşen mirasın tarafıma verilmesini istiyorum. Türk milletinin bir ferdi olarak satıştan hisseme düşen mirasın verilmesi için müşteki ve davacıyım. Nasıl ki her Türk ferdi Atatürk’e hakaret edildiğinde şikayetçi ve davacı olabiliyorsa, aynı hukuki nedenlerle her Türk evladının Atatürk’ün bu mirasından faydalanması miras hukukunun bir gereğidir. Kaldı ki rahmetli Atatürk, sağlığında yapılan bir protokolle bu taşınmazını Türk milletine bağışladığını kabul ve teyit etmiştir. Bu nedenle satış bedeli olan 88 milyon dolardan hisseme düşenin verilmesi için davayı açtım” diye konuştu. 37’de Başbakanlık tezkeresi ile Meclise sunduğu bir yazıda, tüm çiftlikleri, bütün taşınır ve taşınmazlarıyla birlikte büyük Türk milletine bıraktığını açıklamıştır.”

‘AMACIM YANLIŞLIĞIN DÜZELTİLMESİ’

Para kazanmayı amaçlamadığını vurgulayan Yaltıraklı, “Amacım yapılan yanlışlığın tescil edilmesidir ve itiraz etmektir, tepki göstermektir. Niyetimiz para almak değildir. Daha ziyade bu yanlışın düzeltilmesidir. Bütün vatandaşlarımızın da bu tepkiyi göstermesi gerekiyor. Eğer Atatürk’ün mirasından pay alırsam, bu parayla Atatürk heykeli olmayan bütün beldelere standart bir Atatürk heykeli yaptırıp armağan edeceğim” diye konuştu.

 

Parlamentohaber.com | Korku yok!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play