SON DAKİKA

ATATÜRK’ÜN MİRASI, HAZİNE HESABINA GEÇİRİLMİŞ!

Mustafa Kemal Atatürk’ün İş Bankası’ndaki hisseleri karşılığında Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na miras olarak bıraktığı temettü gelirlerinin Mart ayı itibariyle Hazine hesabına geçirildiği ortaya çıktı…

Bu haber 04 Kasım 2020 - 0:06 'de eklendi.
Abone ol

Mustafa Kemal Atatürk’ün İş Bankası’ndaki hisseleri karşılığında Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na miras olarak bıraktığı temettü gelirlerinin Mart ayı itibariyle Hazine hesabına geçirildiği ortaya çıktı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, durumu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında gündeme getirirken, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da iddiayı doğruladı.

Bloomberg’ten Fırat Kozok’un haberine göre de el koyulan temettü gelirin 3.7 milyon lira değerinde olduğunu bildirildi.

CHP Milletvekili temettü gelirlerin Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurulu’na yönelik olduğunu, ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hesabına yönlendirildiğini ifade etti.

“Elinizi Atatürk’ün vasiyetinden çekin” diyen Emir, “Bunlar bağımsız kurumlardır” diye konuştu. 

Hesapların 20 Mart tarihi itibariyle Hazine’ye aktarıldığını doğrulayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Parası alınmıyor, tek hesapta toplanıyor” dedi. Ersoy, iki yıldır kurumlara verilmeyen nema gelirlerine ilişkin ise, “Burada haklı bir eleştiri var, en kısa sürede yasal düzenleme yapılacak” ifadesini kullandı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Türkiye İş Bankası’nda, CHP tarafından temsil edilen, Atatürk hisselerinin payı yüzde 28,09. Hisselerin temettü gelirleri Atatürk’ün vasiyeti gereği Türk Tarih Kurumu ile Türk Dil Kurumu’na aktarılıyordu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!