SON DAKİKA

ATATÜRK’ÜN “GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER” DEDİĞİ İSTİMBOT YENİLENDİ

Mustafa Kemal Atatürk’ün, güvertesinde ‘Geldikleri Gibi Giderler’ diyerek, Kurtuluş Savaşı’nın ilk işaretini verdiği 107 yıllık Kartal İstimbotu törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Tarihi istimbot geçen yıl batmak üzereyken bulunmuş, restorasyonu 1 yıl sürmüştü.

Bu haber 14 Kasım 2018 - 21:02 'de eklendi.

Atatürk’ün 13 Kasım 1918 günü güverteden İngiliz gemilerine bakarak ‘Geldikleri gibi giderler’ dediği tarihi Kartal İstimbotu… Yarı beline kadar gömülü olduğu Marmara sularından çıkartıldı, yenilendi, gün yüzüne çıkartıldı. E. Tümamiral Cem Gürdeniz, ‘Kartal istimbotu umudun, direnmenin, yeniden ayağa kalmanın ve yenilmezliğin sembolüdür’ dedi.

Kartal İstimbotu, 1911 yapımı, 80 tonluk, 22 metre uzunluğunda, 5 metre eninde bir tekne. Mondros Ateşkesi sırasında işgal günlerinde İstanbul’da. Milli mücadelenin en ateşli günlerinin tanığı. O günlerde Fransız şirketlerin işlettiği bir römork… Ancak tarihi kimliğini ve ününü Atatürk’e borçlu. İtilaf devletlerinin ordu ve donanmalarıyla İstanbul’a çullandığı 13 Kasım 1918 günü, Mustafa Kemal de işte bu römorkun güvertesinde tarihi sözünü eder: Geldikleri gibi giderler…

İşte o römork, Cumhuriyet kurulduktan sonra Seyr-i Sefain idaresince satın alınır ve adı Kartal olur. Yıllarca Haliç’te römorkör olarak hizmet eder, daha sonra Deniz İşletmeleri, Deniz Yolları derken emekliye sevk edilir ve 2014 yılında da yarı batık halde Tuzla Tersaneler Bölgesine bakan sularda hurdacıya gideceği günü bekler. Tuhaftır, İstimbotun tarihi Cumhuriyet tarihiyle eşzamanlı işler. Türkiye’nin açılımcılara, Fetöcülere meydan okuyarak yeniden ayağa kalktığı 2016 yılında elektrik mühendisi, Deniz Adamı Arif Ertik ve gazeteci Gökhan Karakaş’ın girişimleriyle su yüzüne çıkartılır. Gazetemiz yazarı, Balyoz mağduru E. Tümamiral Cem Gürdeniz, Kartal İstimbotunu Kurtarma ve Yaşatma Platformunun kuruluşuna önayak olur.

Yanında çok sayıda asker, tarihçi, gazeteci, işadamının yanısıra Teknik Restorasyon Yöneticisi Levent Akson ve Belgesel Yapımcı şirketi 49/51 vardır. Restorasyonu üslenecek Çiçek Tersanesi bulunur, 1 yıl gibi kısa bir sürede istimbot yenilenir, ve Askeri Deniz Müzesi’nde sergilenmek üzere Deniz Kuvvetleri’ne törenle devredilir.

Kartal İstimbotu, 13 Kasım 1918 tarihinden bu yana direnişin ve kurtuluşun sembolü oldu. Tuzla Tersanesi’nde gerçekleşen törende konuşan Kartal İstimbotu Kurtarma ve Yaşatma Platform Başkanı E. Tümamiral Cem Gürdeniz, “Şu andan itibaren platformumuz görevini tamamlamanın onuru ve mutluluğu içinde kendini lağvetmiştir. Bundan sonra dileğimiz Atatürk’ün son bakanlar kurulu toplantısını yaptığı salonu ve yatını Dolmabahçe Sarayı yanında müze gemisi statüsünde yer almasıdır. Türk Milleti’nin çelikleşmiş Atatürk, Cumhuriyet ve vatan sevgisinin somut bir abidesi olarak karşınızda duran Kartal istimbotu, 13 Kasım 2017 tarihinde başlayan ve halkın imecesi sayesinde tam bir yıl süren restorasyon sonucu 1918 yılındaki şekline kavuştu. Beşiktaş’taki Deniz Müzesi’nde anıt gemi olarak sergilenmek üzere Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Büyük lider tarihe geçen sözleri istimbotta söyledi. Kartal İstimbotu umudun, direnmenin, yeniden ayağa kalkmanın ve yenilmezliğin sembolüdür” dedi.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!