SON DAKİKA

ATATÜRK DERNEĞİ’NDEN SABANCI’YA UYARI: ATATÜRK DÜŞMANLARINI KONUŞTURUYORSUNUZ

Amerika Atatürk Derneği Yönetim Kurulu’ndan, Sabancı Kuruluşları Mütevelli Heyetlerine çarpıcı bir mektup gönderdi. Mektupta, milli bayramlarda Atatürk ve cumhuriyeti överek kutlayan, basın bildirileri ve reklamlar veren Sabancı Kuruluşlarının, yurt dışında ise tam aksi faaliyetlerde olduğuna dikkat çekildi.

Bu haber 21 Kasım 2020 - 18:47 'de eklendi.
Abone ol

Konuyla ilgili açıklamada yapan Sabancı Holding ise, “Haberde bahsi geçen yapının Sabancı Holding ve kuruluşlarıyla yönetimsel, idari ve hukuki olarak herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır” dedi.

Dernek tarafından Sabancı Kuruluşları Mütevelli Heyetlerine gönderilen mektupta, ABD’deki Columbia Üniversitesi’nde Sabancı Holding’in katkıları ile kurulan Türk Enstitüsü’ndeki programlara dikkat çekilerek, “Türk enstitüsü, yıllardır Türkiye düşmanlarını akademik konferanslar kisvesi altında bir araya getirmektedir” denildi.

Son olarak Ekim ayındaki iki konferansa dikkat çekilen mektupta, Kürt kökenli vatandaşların durumunu ABD’de işkence gören siyahilerle karşılaştıran Fatma Müge Göçek ile Atatürk’e “diktatör, faşist” diyen, devrimleri küçümseyen Ryan Gingeras’ın konferans verdiğine dikkat çekildi.

“Fark ettik ki, Türkiye ile ilişkili konu ne olursa olsun, konuşmacının Ermeni Soykırımı iddiasından söz etmesi gerekiyor” denilen mektupta, “Yurt içinde milli bayramlarımızda ulu önder Atatürk ve Cumhuriyetimizi överek kutlayan, basın bildirileri ve reklamlar veren Sabancı Kuruluşları, ne yazık ki yurt dışında tam aksi faaliyetlerde” denildi.

İşte Amerika Atatürk Derneği Yönetim Kurulu’nun yazdığı mektup:
“Sabancı Kuruluşları Mütevelli Heyetine,

Columbia Üniversitesine yıllar önce sağladığınız “endowment” ile kurulan Türk enstitüsü, yıllardır Türkiye düşmanlarını akademik konferanslar kisvesi altında bir araya getirmektedir. Bunun son örneğini, Türk Enstitüsü tarafından Ekim ayında düzenlenen iki programda gördük:

1- Kürt kökenli vatandaşların durumunu ABD’de işkence gören siyahilerle karşılaştıran, Fatma Müge Göçek, “Origins of Contemporary Violence in Turkey and the United States”, 14 Ekim 2020

2- Atatürk’e diktatör, faşist lakaplarını kullanan, devrimleri küçümseyen Ryan Gingeras, “International Reflections on Elites and the Countryside in Atatürk’s Turkey”, 1931-1938″, 28 Ekim, 2020

Fark ettik ki, Türkiye ile ilişkili konu ne olursa olsun, konuşmacının Ermeni Soykırımı iddiasından söz etmesi gerekiyor. 2017 senesinde Almanya’da Potsdam Üniversitesinde kuruluşunuzun sözde Ermeni Soykırımı için düzenlenen çalıştaya baş sponsorluğu ve ev sahipliği yapma teşebbüsünü hatırlayınca, Columbia Üniversitesindeki Sabancı Türk Enstitüsü’nün bugünkü etkinlikleri bizi şaşırtmıyor, ancak büyük hayal kırıklığına uğratıyor.

Yurt içinde milli bayramlarımızda ulu önder Atatürk ve Cumhuriyetimizi överek kutlayan, basın bildirileri ve reklamlar veren Sabancı Kuruluşları, ne yazık ki yurt dışında tam aksi faaliyetlerde.

Biz, hepimiz, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet sayesinde varız. Sizin de bunun bilincinde olduǧunuzdan şüphe duymuyoruz. Bu gerçeǧe raǧmen, yurt dışı kuruluşlarınızda Atatürk ve Türkiye aleyhine konferanslar, çalıştaylar düzenlenlendiǧinden haberinizin olmadıǧı düşüncesindeyiz. Bu tür, ülkemizi düşmanca hedef alan etkinliklerin, kesinlikle karşısındayız. Sabancı Kuruluşları olarak ilerde Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti aleyhine benzeri etkinliklere izin vermemenizi beklemekteyiz.

Saygılarımızla,

Amerika Atatürk Derneǧi Yönetim Kurulu”

SABANCI HOLDİNG AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili Sabancı Holding açıklama yaptı. Açıklamada, “Haberde bahsi geçen yapının Sabancı Holding ve kuruluşlarıyla yönetimsel, idari ve hukuki olarak herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır” denildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Bugün Oda TV web sitesinde ‘Sabancı’ya Tartışma Yaratacak Atatürk Uyarısı’ başlıklı haberinizde geçen bazı ibarelerin hatalı olduğunu ve bu bağlamda haberde geçen ‘Yurt içinde milli bayramlarımızda ulu önder Atatürk ve Cumhuriyetimizi överek kutlayan, basın bildirileri ve reklamlar veren Sabancı Kuruluşları, ne yazık ki yurt dışında tam aksi faaliyetlerde’ ifadesinin Sabancı markasının itibarını zedeleyebileceğini üzülerek gördük.  Haberde bahsi geçen yapının Sabancı Holding ve kuruluşlarıyla yönetimsel, idari ve hukuki olarak herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. 

Sabancı Holding ve kuruluşları olarak; 90 yıldan uzun süredir Türkiye için, dünyanın dört bir yanındaki 60 binden fazla çalışanımızla birlikte; Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda gururla çalışmaya devam ediyor ve etmeye de devam edeceğiz.

Kurumsal Marka ve İletişim Bölüm Başkanlığı

Sabancı Holding”

Kaynak Yeniçağ: Sabancı’ya büyük suçlama: Türkiye’de Atatürk’ü anıyorsunuz, burada Atatürk düşmanlarını konuşturuyorsunuz

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!