Askeri Alanlar Ranta Teslim: 10 Bin Futbol Sahası Büyüklüğünde

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gökce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “10 bin futbol sahasındaki alanda İstanbulluların hayatını güzelleştirecek parklar, eğitim ve sağlık tesisleri, şehrimizin afet direncini arttıracak alanlar, insanlarımızın uygun fiyatla oturabileceği rezerv sosyal konutlar yapılabilirdi. Ne yazık ki bu alanlar ranta teslim edildi” ifadelerini kullandı.

Askeri Alanlar Ranta Teslim: 10 Bin Futbol Sahası Büyüklüğünde
Yayınlama: 24.10.2023
41
A+
A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, İstanbul’da yapılaşmaya açılan askeri arazilere ilişkin açıklama yaptı. 

2023 itibariyle askeri alanların yüzde 46’sı askeri alan ve askeri güvenlik bölgesi statüsünden çıkartıldığını vurgulayan Gökce, şunları söyledi:

“2009 yılında 1/100 bin ölçekli plana göre İstanbul’da tam 15 bin 304 hektar askeri alan vardı.

-2016 yılında hükümet askeri alanları kent dışına çıkartma kararı aldı.

-Askeri alanların ‘ranta açılmayacağı’ öncelikli olarak yeşil alan, eğitim, sağlık gibi sosyal ve teknik alt yapı alanları olarak kullanılacağı ifade edildi. 2009 tarihli 1/100 binlik planda da bu alanların bu şekilde kullanılması kabul edildi.”

“YÜZDE 46’SININ STATÜSÜ DEĞİŞTİRİLDİ”

Gökce, bugünkü tabloyu ise şöyle anlattı:

-“2023 itibariyle askeri alanların yüzde 46’sı askeri alan ve askeri güvenlik bölgesi statüsünden çıkartıldı.

-1/1000’lik planda bu alanlarda yaklaşık 700 bin kişinin yaşaması planlandı.

-Yapımı devam eden ve tamamlanan inşaatların bağımsız birimlerinin yüzde 96,5’i konut.

-Tamamlanmış projelerde yaklaşık 39 bin kişi yaşıyor. Bu projelerin yüzde 85’i lüks konut statüsünde.

-Askeri alanlarda yapılan imar planları ile toplam planlı alanın yaklaşık yüzde 45’i donatı dışı imara açıldı.”

“RANTA TESLİM EDİLDİ”

2019 sonrasında askeri alandan çıkartılıp yapılaşmaya açılan 13 bölge için açılan davaların sürdüğünü de belirten Gökce, “16 milyon İstanbullunun hakkını, İstanbulumuzun doğasını korumak, şehrimizin sağlıklı gelişmesini sağlamak için çalışıyoruz. 10 bin futbol sahasındaki alanda İstanbulluların hayatını güzelleştirecek parklar, eğitim ve sağlık tesisleri, şehrimizin afet direncini arttıracak alanlar, insanlarımızın uygun fiyatla oturabileceği rezerv sosyal konutlar yapılabilirdi. Ne yazık ki bu alanlar ranta teslim edildi. Hayata dolar yeşili bakmak ile doğanın yeşili açısından bakmak, sınırlı bir zümrenin çıkarlarını korumakla, halkın menfaatlerini korumak arasında büyük bir fark var” dedi.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı