SON DAKİKA

Asgari Ücret Eriyor: 14 Yılın En Düşük Seviyesi!

Resmi rakamlarla 10 milyonu aşkın asgari ücretli işçinin maaşı yılbaşından bu yana dolar karşısında sürekli eriyerek son 14 yılın en düşük seviyesi.

Bu haber 26 Eylül 2021 - 15:04 'de eklendi.
Abone ol

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre; Döviz kuru yükseldikçe dar gelirli de yoksullaşıyor.  Özellikle asgari ücretle çalışan 10 milyon emekçi, TL’nin dolar karşısında yılbaşından bu yana yüzde 30’dan fazla değer kaybetmesiyle daha fazla sıkıntı yaşamaya başladı. Artan enflasyonun da etkisiyle maaşı her gün eriyen asgari ücretlinin ayakta kalma mücadelesi her geçen gün zorlaşıyor. 

DOLAR KARŞISINDA 9 AYDA 65 DOLAR ERİDİ

Türkiye’de halen 2 bin 826 lira olarak uygulanan asgari ücret, bugün sadece 318 dolar ediyor. Bu miktar dolar bazında son 14 yılın en düşük seviyesi.

Yılbaşında dolar kuru 7.37 TL iken, asgari ücretlinin maaşı 383 dolara denk geliyordu. Geçen hafta Merkez Bankası’nın faizi 1 puan indirmesiyle asgari ücretin dolar karşısında düşüşü ise zirve yaptı. Asgari ücret, doların 8.88 TL’yi aşmasıyla dolar karşısında 9 ayda 65 dolar eridi. 

Asgari ücret kaç dolar?

Asgari ücret kaç dolar?

GIDA FİYATLARINA ZAM ÜSTÜNE ZAM

TÜİK rakamlarına göre, ağustos ayında gıda fiyatlarındaki artış yüzde 29.8 oldu. Birleşik Metal İşçileri Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi’nin (BİSAM) hesaplamasına göre asgari ücretli, 2020 Ağustos ayına kıyasla gıda karşısında alım gücünü reel olarak yüzde 6.2 kaybetti.

Örneğin salatalık fiyatlarında yaşanan artış karşısında alım gücünü yaklaşık yarı yarıya yitiren asgari ücretlinin, geliri ile geçen seneki kadar salatalık alabilmesi için ücreti 5 bin 314 lira olmalı. Bu tutar, kabakta 4 bin 358 lira, şeftalide 4 bin 213 lira, tavukta 3 bin 812 lira, ayçiçeği yağında 3 bin 714 lira.

Atatürk'ün Katilleri

17 MİLYON KİŞİ SOSYAL YARDIMLARLA AYAKTA KALIYOR

Yoksullaşan, işini kaybeden milyonlarca yurttaşı doğalgazdan gıdaya, elektrikten akaryakıta her kalemde fiyat artışları bekliyor. Bugün Türkiye’de 17 milyon kişi sosyal yardımlarla ayakta kalma mücadelesi veriyor.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!