SON DAKİKA

ARAŞTIRMA: SAMANYOLU GALAKSİSİ’NDE 30’DAN FAZLA AKTİF UYGARLIK OLABİLİR

İngiliz bilim insanları yaptığı araştırma sonucu Samanyolu Galaksisi’nde Dünya benzeri düzinelerce aktif yaratık uygarlığının olabileceğini, dünya benzeri bu uygarlıklardaki zeki yaşam formunun ise 5 milyar yıl öncesine dayanmasının muhtemel olduğunu açıkladı.

Bu haber 16 Haziran 2020 - 1:21 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

İngiltere’de önemli araştırmalara imza atan Notthingham Üniversitesi akademisyenlerinin yaptığı çalışmaya göre, galakside 30’dan fazla gezegende Dünya benzeri evrim süreci yaşanıyor.

Söz konusu araştırma sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan öğretim görevlisi Profesör Christopher Conselice, çalışmalarına Astrobiyolojik Kopernik Limiti adını verdiklerini belirtiyor.

Astrobiyolojik Kopernik Limiti iki farklı formda bulunuyor. Bunların ilki “zayıf limit” teorisi. Buna göre gezegenlerdeki zeki yaşam formu 5 milyar yıl öncesine dayanıyor. Güçlü limit teorisine göreyse evrendeki hayat belirtilerinin ilk ortaya çıkışı 4.5 ila 5 milyar yıl önce gerçekleşti.

Bu yeni araştırmaya göre evrendeki varlıklar ya da canlılar, metal ve maden yönünden zengin bir ortamda gelişmeye ihtiyaç duyuyor. Çünkü insanlık Güneş’te bulunan metaller sebebiyle Dünya’da maden yönünden zengin bir ortam oluşturdu.

Atatürk'ün Katilleri

Profesör Conselice konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Amacımız kozmik çapta evrimi araştırmak. Biz buna Astrobiyolojik Kopernik Limiti diyoruz. Galakside birkaç düzine dünya benzeri aktif uygarlık olabilir. Tıpkı Dünya’da olduğu gibi buralardaki zeki yaşam formlarının ve gezegenlerin oluşması 5 milyar yıl sürmüş olabilir. Dünya’ya benzerlikler gösteriyor olabilir.” ifadelerini kullandı.

Daha önce 2012 yılında yapılan benzer araştırmada, Dünya’ya benzer gezegenlerin oluşması için “asgari gezegen metal-maden oranı”na ulaşılmasının gerekli olduğu ortaya çıkmıştı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!